Jubileusz "Meteory". Co grupa Linkin Park przygotowała dla fanów?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 17:20
25 marca minie 20 lat od premiery jednego z najbardziej znanych albumów Linkin Park. Krążek "Meteora" był drugą płytą amerykańskiej formacji. Wydawnictwo okazało się ogromnym sukcesem, trafiając na pierwsze miejsca list przebojów w kilkudziesięciu krajach.
Linkin Park w 2001 roku
Linkin Park w 2001 rokuFoto: James Minchin/Warner Records/mat. prasowe

Album jak jeden utwór

- Debiutancka płyta Linkin Park "Hybrid Theory" została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków i publiczność, więc muzycy mieli duże ciśnienie, żeby powtórzyć ten sukces - opowiada Monika Jankowska z fanklubu "Linkin Park Polska". - Długo pracowali nad nowym materiałem. "Meteora" została tak skonstruowana, że można odnieść wrażenie, że słucha się jednego utworu. Przejścia zostały starannie dopracowane, by nie wybić słuchacza z odbioru. 

Polak reżyserem klipu dla Linkin Park

W trakcie nagrań muzycy stworzyli dużo demówek i po latach postanowili podzielić się nimi ze słuchaczami. Na rozgrzewkę przed obchodami jubileuszu "Meteory" artyści zaprezentowali wyjątkowy utwór "Lost". Piosenka powstała dwie dekady temu i można w niej usłyszeć głos nieodżałowanego wokalisty grupy Chestera Benningtona, który popełnił samobójstwo 20 lipca 2017 rokuDo utworu powstał teledysk, którego współautorem jest Polak - Maciej Kuciara. - Mike Shinoda z Linkin Park odezwał się do mnie i do mojej dziewczyny Emily Young latem ubiegłego roku, zaraz po wypuszczeniu trzeciej części naszego filmu "White Rabbit". Jak się okazało, raper jest fanem tej animacji i to był pierwszy powód, dlaczego odezwał się do nas - wspomina reżyser klipu. - Kiedy zaczęliśmy pracę nad teledyskiem, postanowiliśmy wstawić do niego fragmenty naszej produkcji, a całą narrację oprzeć na postaci Chestera.

Lost [Official Music Video] - Linkin Park

- Ustaliliśmy, że fajnie by było, gdyby całe flow wideoklipu, dawało widzom poczucie, że zostali zabrani w podróż. Nie ma tu konkretnej historii, to obrazy mają tworzyć klimat - opowiada rozmówca Oliwii Krettek. - Oprócz ujęć z "White Rabbit" wykorzystaliśmy także animacje zrobione "pod teledysk", w których zastosowaliśmy technologię AI.  

Sprawdź też:

Jubileuszowe wydania "Meteory"

"Lost" to jedynie przedsmak tego, co muzycy przygotowali z okazji dwudziestolecia "Meteory". 7 kwietnia ukaże się specjalna edycja tej płyty "Meteora 20th Anniversary Limited Edition". Bogactwo wydawnictwa może przyprawić o zawrót głowy. W jego skład wejdzie oryginalny album, niewydane wcześniej utwory, wersje demo, b-sides, płyty koncertowe i albumy ze zdjęciami. Najbogatsza wersja składa się z: pięciu winyli, trzech płyt DVD, czterech kompaktów, 40-stronicowego albumu, plakatu i kilku drobniejszych gadżetów.

Posłuchaj
22:20 CZWÓRKA Stacja kultura - linkin park 20 03 2023.mp3 20-lecie albumu "Meteora" zespołu Linkin Park (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 20.03.2023

Godzina emisji: 11.13

kul

Czytaj także

Robert Cichy gra polskie lata 70.: od dawna uwielbiam takie brzmienia

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2023 10:13
Właśnie ukazała się nowa płyta "Robert Cichy gra polskie lata 70.", a na krążku znalazły się m.in. utwory takich zespołów, jak: Arianie, Klan, Apokalipsa, Romuald i Roman, Kram czy En Face i Jerzy Grunwald.
rozwiń zwiń
Czytaj także

15 lat w trasie koncertowej. "W tej pracy trzeba lubić ludzi"

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 14:25
- Po prostu kocham swoją pracę i życie w trasie - opowiadał Bartek "Borówka" Borowicz, realizator dźwięku i organizator tras koncertowych niszowych kapel. Gość Czwórki wydał książkę o swojej pracy i doświadczeniach. 
rozwiń zwiń