"Pokaż Język". O nowym sezonie w Centrum Sztuki Włączającej i Teatrze 21

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2023 10:40
Niepełnosprawność poszerza naszą wizję ludzkiej wielości i różnorodności. Można się o tym przekonać odwiedzając Centrum Sztuki Włączającej na warszawskiej Pradze.
Sztuka inkluzywna, czyli sztuka skupiająca artystów z różnymi możliwościami, jest obszarem najprężniej rozwijającym się w Europie i jednym z najbardziej ciekawych.
Sztuka inkluzywna, czyli sztuka skupiająca artystów z różnymi możliwościami, jest obszarem najprężniej rozwijającym się w Europie i jednym z najbardziej ciekawych.Foto: Shutterstock.com/Olesia Bilkei

Centrum Sztuki Włączającej powstało na przełomie 2018 i 2019 roku jako wspólne przedsięwzięcia Teatru 21 i Biennale Warszawa. To projekt o charakterze inkluzywnym, międzyinstytucjonalnym, międzynarodowym, który w sposób pogłębiony zajmuje się sztuką i edukacją włączającą. Osoby, które odwiedzają Centrum mówią o sobie, że są ludźmi z różnymi możliwościami i nawet jeśli czasami czegoś im brakuje, to w innej dziedzinie mają nadstan. - CSzW dostępne jest dla wszystkich, bo nie wydzielamy grup i nie mówimy, dla kogo organizujemy zajęcia. Stwarzamy pole, żeby każdy mógł spróbować wszystkiego, uwzględniając wszystkie kondycje i wszystkie możliwości - tłumaczyła w Czwórce Justyna Wielgus,. Kuratorka wystawy "Pokaż Język” ponownie odwiedzi nasze studio i opowie o nowym sezonie 2023/2024 w Centrum Sztuki Włączającej i Teatrze 21. To druga odsłona międzynarodowego programu interdyscyplinarnego "Pokaż Język", w której głównymi tematami języki alternatywnej motoryki i neuroróżnorodności. Program wydarzeń to artystyczna podróż przez różne sposoby porozumiewania się, które pozwalają myśleć o języku i komunikacji w sposób wielowymiarowy i odkrywczy.

Po godz. 11.00 w naszym studiu pojawią się Jakub Krzeszowski i muzyk Mateusz Gawęda. Porozmawiamy o projekcie "Dookoła świata" i inicjatywie "Jazz po polsku", która promuje artystów młodego pokolenia na arenie międzynarodowej. Do tej pory na całym świecie odbyło się ponad 300 wydarzeń, w tym regularne trasy koncertowe w Azji. Czy muzyka jazzowa jest popularna wśród młodych ludzi? 

*** 

Na "Stację Kultura" - w poniedziałek (18.09), o godz. 10.00 - zaprasza Kasia Dydo.

kul

Czytaj także

"Jak przestałem być idealny" - wyjazdowe spektakle Teatru 21

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2023 16:50
W kolejnym odcinku cyklu "Integracja" opowiadamy o Centrum Sztuki Włączającej - siedzibie Teatru 21, który powstał w 2005 roku. Instytucja zrzesza aktorów z różnymi niepełnosprawnościami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pociąg do Miasta". Teatr, w którym współczesność miesza się z tradycją

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2023 14:35
- Podczas festiwalu "Pociąg do Miasta" będziemy mieli okazję zobaczyć teatralne propozycje, które poruszają aktualne tematy, ale nie rezygnują przy tym ze słowiańskiego ducha - zapowiadał Grzegorz Kujawiński, rzecznik prasowy Teatru Gdynia Główna. Dziewiąta edycja gdyńskiego Festiwalu odbędzie się w dniach 8-13 sierpnia 2023 roku. 
rozwiń zwiń