WrzAWA 2024. Festiwal teatralny, który gra z widzami

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2024 17:30
Po ponad dekadzie do Warszawy powróciła WrzAWA. Festiwal odbył się pod patronatem Czwórki, a zorganizował go Teatr Pijana Sypialnia - największy teatr niezależny w Polsce. 
Teatr Pijana Sypialnie - koncert MiastoWieś.
Teatr Pijana Sypialnie - koncert "Miasto/Wieś".Foto: Maciej Lubiejewski/mat. pras.
  • Pijana Sypialna - to największy teatr niezależny w Polsce, który działa od 2012 roku.
  • 10 lat temu zespół po raz pierwszy zorganizował Festiwal WrzAWA, po przerwie wydarzenie powróciło na kulturalną mapę stolicy.
  • Tegoroczna odsłona odbyła się pod hasłem "Wrzyj, Warszawo".
  • Czwórka była patronem festiwalu. 

WrzAWA - historia festiwalu

Festiwal Teatralny WrzAWA było to pierwsze wydarzenie teatralne w Polsce korzystające z nieoczywistej przestrzeni tzw. letniej miejscówki na świeżym powietrzu. WrzAWA 2.0 trafiła pod dach - do Pawilonu Bliska 12 na warszawskim Kamionku. Tak jak 10 lat temu, pomysłodawcami i twórcami tegorocznej edycji byli znani ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do sztuki teatralnej artyści z niezależnego Teatru Pijana Sypialnia.

Pomysł powrotu pojawił się dużo wcześniej, wiadomo jednak, jakie były też ostatnie lata i z jakimi trudnościami musieliśmy się mierzyć - wspominały w Czwórce Aleksandra Gajek i Katarzyna Lasota. - Natomiast poczuliśmy zew - że trzeba to zrobić, że teraz jest taka potrzeba wśród ludzi, i wśród nas do spotkań na żywo. Dlatego reaktywowałyśmy ten festiwal w nowej formule, z nowymi formami, z nowymi wydarzeniami, których jeszcze w ogóle nie robiliśmy. 

Festiwal odbył się pod patronatem Czwórki w dniach 9-11 lutego 2024 roku pod hasłem "Wrzyj, Warszawo".

Festiwal nieformalnie teatralny

- Przyzwyczailiśmy naszych widzów do dużych plenerowych widowisk, które gramy głównie latem. Festiwal był bardziej kameralny i tak jak na początku naszej działalności zrobiliśmy go w najbardziej nieteatralnym miejscu - mówi Sławek Narloch, dyrektor Teatru Pijana Sypialnia, aktor i scenarzysta większości spektakli. - Ten powrót do przeszłości sprawił nam dużo radości i co najważniejsze, spodobał się także widzom.

Posłuchaj
10:05 CZWÓRKA Stacja Kultura - wrzawa 12.02.2024.mp3 WrzAWA - relacja Adama Smolarka z festiwalu pod patronatem Czwórki (Stacja Kultura/Czwórka)

- W trakcie naszych spektakli panuje nieformalna atmosfera już od wejścia. To aktorzy witają widzów, rozmawiają z nimi jeszcze przed spektaklem, robią sobie zdjęcia. Z tego jesteśmy znani i to nas odróżnia od teatrów instytucjonalnych - dodaje rozmówca Adama Smolarka. 

"Gramy razem z widzami"

Natalia Kryger jest aktorką Teatru Pijana Sypialnia. - Nauczyliśmy naszych gości, że gramy razem z nimi. Angażujemy ich już w trakcie trwania spektaklu, więc kiedy zbliża się kulminacja, wiedzą, że mogą z nami śpiewać i tańczyć - opowiada. - To jest wisienka na torcie naszych widowisk.

Zobacz także:

Za kulisami Teatru Pijana Sypialnia

- W Pijanej Sypialni intensywnie pracujemy wokalnie. Spotykamy się kilka razy w tygodniu, a nasz kierownik muzyczny Daniel Zieliński dba o to, żebyśmy się rozwijali  - mówi aktorka Ola Iwanowska. - Wymaga to od nas dużej mobilizacji, skupienia i słuchania partnera. Teatr, który odwiedza różne miejsca, jest też wyzwaniem dla choreografki Blanki Miętkiewicz. - Kluczem do tego, jak duży ma być spektakl, jest to, żebyśmy mogli go zapakować do samochodu. Ale za tym idzie plastyczność i elastyczność, które ze sobą niesiemy, i to, że możemy grać na placach, ulicach, ale też w jeszcze mniej standardowych lokalizacjach.

WrzAWA 2.0 to były trzy intensywne dni, w trakcie których aktorzy wystąpili w zupełnie różnych spektaklach. - Ratuje nas różnorodność form naszych przedstawień - wyjaśnia aktor Konrad Komosiński. - Mamy wodewil, rewię i bajkę dla dzieci. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to rola, którą właśnie się gra - dodaje ze śmiechem.  

Teatr Na Leżakach. "Czekamy na lato"

Teraz wszystkie siły idą na przygotowanie Teatru Na Leżakach. Będziemy występować nie tylko w Warszawie, ale właściwie w całym kraju. To jest duże przedsięwzięcie. Jest też szansa, że pokażemy kilka naszych tytułów w salach, ale o szczegółach będziemy informować na bieżąco - zapowiada Sławek Narloch. 

Plakat promocyjny WrzAWA 2.0 Festiwal Plakat promocyjny WrzAWA 2.0 Festiwal

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adam Smolarek 

Data emisji: 12.02.2024

Godzina emisji: 11.15

kul/wmkor


Czytaj także

Marta Bartosik: cenię sobie scenografię wielofunkcyjną

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2023 13:40
Poznaliśmy zwycięzców drugiej edycji Konkursu Najlepsze Dyplomy Scenograficzne Uczelni Artystycznych. Pierwsze miejsce zajęła Marta Bartosik z Uniwersytetu Artystycznego imienia Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, która została doceniona za kostiumy i scenografię do spektaklu "Bleee…" w Teatrze Wielkim w Poznaniu. - To dla mnie ważne wyróżnienie. Niesłychanie jest się poczuć tak docenionym - mówi w Czwórce. - Na pewno jest to coś, co bardzo motywuje do dalszego tworzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dream On" - amatorski spektakl z miłości do tańca

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2023 16:25
Dominika Śliwińska-Chrząszcz Creative Cut Project stworzyła z miłości do tańca. Pasjonatów ruchu włączyła w niezwykłą inicjatywę, w której powstają filmy taneczne, a teraz spektakl teatralny "Dream On". 
rozwiń zwiń