Battle(4).aspgdansk w Warszawie. Ilustratorzy cyfrowi stają do bitwy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 13:45
Ilustratorzy cyfrowi stają do bitwy. W Warszawie odbędzie się Battle(4).aspgdansk. W szranki staną cyfrowi ilustratorzy, którzy zgłosili się do turnieju. Bitwa grafików przypomina nieco walki muzycznych freestylowców. 
Osoby tworzące w cyfrze zmierzą się podczas Battle(4).aspgdansk w Warszawie
Osoby tworzące w cyfrze zmierzą się podczas Battle(4).aspgdansk w Warszawie Foto: shutterstock/ESB Professional
  • W Battle(4).aspgdansk w Warszawie zmierzą się artyści tworzący w cyfrze. 
  • Ośmiu ilustratorów cyfrowych stworzy ilustracje do haseł zadanych przez jury.
  • Publiczność może obserwować ich starcie. Przypomina to nieco muzyczne freestylowe bitwy. 
  • Inspiracją dla inicjatorów Battle(4).aspgdansk były wydarzenia organizowane przez amerykańskie Street Walls. 
  • Warszawska Battle(4).aspgdansk odbędzie się już 15 marca.

Battle(4).aspgdansk to turniej, który ma na celu skonfrontowanie ze sobą, w widowiskowy sposób, osób tworzących w cyfrze. Jest to wydarzenie, w którym ilustratorzy będą toczyć pojedynki walcząc o nagrody oraz zajęcie pierwszego miejsca na podium.

- Na naszym wydarzeniu ilustratorzy zawalczą w parach, w ograniczeniu czasowym, na wylosowany temat. Jest to podobne do bitew freestylowych - mówi Sebastian Choromański, organizator wydarzenia. - Sam pomysł organizacji takiego wydarzenia wyszedł od mojego kolegi z roku Michała Wirtela (dziś wykładowcy ASP w Gdańsku). Zaproponował on zrobienie bitwy ilustratorów. Ja zaproponowałem bitwę ilustratorów cyfrowych, ponieważ zajmuję się przestrzenią Patio na ASP. Tam mamy ekrany, jest fajna infrastruktura, której szkoda by było nie wykorzystać. 

Amerykańska inspiracja

Inspiracją dla inicjatorów Battle(4).aspgdansk były wydarzenia organizowane przez amerykańskie Street Walls. - Oni nie zamykają się w cyfrze, tworzą bitwy graficiarskie, na których artyści tworzą po dwóch stronach ściany. My to przenieśliśmy do digitala - opowiada gość Czwórki. - Wiele osób z branży, ze środowiska artystycznego nie słyszało o tym. 

Battle(4).aspgdansk jak to wygląda?

Zawodnicy zakwalifikowani do turnieju, jury i publiczność spotykają się w jednym pomieszczeniu, gdzie rozgrywa się bitwa. - Są tam trzy ekrany. Na największym z nich wyświetlają się rundy, drabinka turniejowa z awatarami zawodników - zdradza Sebastian Choromański. - Po bokach są miejsca dla mniejszych ekranów, na których wyświetlane jest to, co dzieje się na urządzeniach zawodników, którzy mierzą się ze sobą w batalii. 


Posłuchaj
16:26 czwórka stacja kultura 15.02.2024 10.13.mp3 O Battle(4).aspgdansk opowiada Sebastian Choromański (Stacja kultura/Czwórka)

Starcie dwóch ilustratorów trwa 20 minut i zawsze ma zadany temat. Walce towarzyszą głowy komentatorów, a dj podbija atmosferę swoim setem. 

To już czwarta edycja Battle.aspgdansk. Pierwsza została rozegrana wśród studentów gdańskiej ASP, w drugiej wzięli udział studenci i absolwenci uczelni, trzecia była otwarta dla każdego, kto ukończył 18 lat, wysłał portfolio i przeszedł wstępny proces rekrutacji. W turnieju bierze udział tylko 8 zakwalifikowanych osób. Tak też będzie tym razem - w Warszawie. - Teraz trwa rekrutacja do Battle(4).aspgdansk w Warszawie. Na zgłoszenia czekamy do 6 marca - mówi gość Czwórki. - Chodzi o skonfrontowanie ze sobą, w widowiskowy sposób, osób tworzących w cyfrze. Zawodnicy biją się na ilustracje. Oceniany jest i proces tworzenia, i trafność ilustracji do wylosowanego tematu. Dla każdej pary losowany jest jeden temat z 15 dostępnych. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez PATIO (@patioasp)

Narysuj "gdzie jest miałkuku"

Na poprzednich edycjach cyfrowi twórcy tworzyli do haseł m.in. "gdzie jest miałkuku", "wynajmę mikrokawalerkę" czy "jestem odpadem atomowym". - Bardzo ważny jest tu proces tworzenia, to jest cos w rodzaju ruchu scenicznego - ocenia Sebastian Choromański. - Ilustrator prowadzi widownię przez cały proces tworzenia ilustracji. On jest chyba nawet ważniejszy niż efekt końcowy. 

Warszawska Battle(4).aspgdansk odbędzie się już 15 marca. Zwycięzców, laureatów pierwszego i drugiego miejsca wyłoni jury. - Organizując bitwę w Warszawie chcemy wyjść z wydarzeniem poza Gdańsk, rozpropagować je po Polsce, a potem wrócić do Gdańska na wielki finał, który zaplanowaliśmy na czerwiec - zdradza gość Kasi Dydo. - Finaliści pierwszych czterech odsłon Battle.aspgdansk wezmą udział w starciu mistrzów. 

Do turnieju może zgłosić się każda pełnoletnia osoba, nie trzeba mieć na swoim koncie kariery, wybitnego portfolio. - Trzeba stworzyć prace, które chwycą jury za serca, wykazać się poczuciem humoru, zgrabnym ujęciem tematu - podpowiada gość Czwórki. - Prace w procesie rekrutacji i podczas bitwy ocenia nasze jury w składzie Tymon Tymański i dwoje jurorów z doświadczeniem artystycznym: PheOne i Bananowa Fontanna. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez PATIO (@patioasp)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Sebastian Choromański (organizator wydarzenia)

Data emisji: 15.02.2024

Godzina emisji: 10.13

pj/pg

Czytaj także

Najlepsze Dyplomy ASP 2022. "Zanikanie" Anny Rendeckiej - trudny temat demencji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2023 16:12
Anna Rendecka z Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie została laureatką 14. edycji konkursu Najlepsze Dyplomy ASP 2022. W "Zanikaniu" porusza temat demencji, który dotyka również jej bliskich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litografia. Na czym polega ta technika?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 22:20
W dobie nowych technologii i pędzącego świata sprawdzamy, na czym polega wymagająca czasu i cierpliwości litografia. - To zanikająca już sztuka wpisana na listę ginących zawodów UNESCO - mówi Paulina Buźniak, doktor sztuki, która jest naszą przewodniczką po pracowni litografii w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
rozwiń zwiń