Kulturalne przedpołudnie ze "Stacją kultura"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 16:09
Zapraszamy na rozmowę z twórcami fan page'a "Fantastyka z lamusa" Agnieszką Haską i Jerzym Stachowiczem oraz aktorami Akademii Teatralnej o ich spektaklu Casting. 
Piątkowe przedpołudnie warto spędzić ze Stacją kultura
Piątkowe przedpołudnie warto spędzić ze "Stacją kultura"Foto: Shutterstock/Africa Studio

W pierwszej godzinie audycji nasze studio odwiedzą twórcy fan page'a "Fantastyka z lamusa" Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz, kulturoznawcy i wykładowcy akademiccy, którzy współpracują z "Nową Fantastyką". Przedwojenna prasa to prawdziwa skarbnica "nagłówków nie do ogarnięcia" i clickbaitów – mówią zgodnie twórcy kanału. W Czwórce porozmawiamy o tym fenomenie. 

W drugiej godzinie audycji naszymi gośćmi będą studenci Akademii Teatralnej, zaangażowani w tworzenie spektaklu Teatru Collegium Nobilum "Casting" w reżyserii Mateusza Atmana i Agnieszki Jakimiak. Przedstawienie zapowiadane jest hasłem "Uwaga! Casting!" i opisem "Lajki, komisje, egzaminy, podania i wnioski, prośby i rozmowy o pracę – wszystkie te poważne i niepoważne sytuacje stanowią o naszym być albo nie być, wpływają na nasz los. Formuła castingu odsłania powszechny mechanizm rządzący naszym życiem: koło Fortuny się toczy i mieli nas po drodze. Casting to nasza szansa na pokazanie się z najlepszej lub najgorszej strony". Na scenie siedem osób weźmie na warsztat tekst, który każdy zna - "Być albo nie być..." z Hamleta Szekspira. Każdy będzie musiał podjąć decyzję jak się zaprezentować, jak się pokazać, dla kogo grać. 

Zobacz też:

Spektakl bierze udział w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, który ma ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego

***

Na audycję z cyklu Stacja Kultura w piątek (22.02) o godzinie 10.00 zaprasza Adam Smolarek.

pj

Czytaj także

Antoniusz Dietzius. "Pięć ostatnich lat" - widz będzie podążał za aktorem, nie za widowiskiem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2023 15:53
Zbliża się najnowsza premiera w reżyserii Antoniusza Dietziusa. Czwórkowy Nieprzeciętny z 2005 roku ma na swoim koncie wiele teatralnych osiągnięć. "Pięć ostatnich lat" będzie jego trzydziestą premierą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Drama Club" - spektakl dyplomowy na Ogólnopolskim Konkursie Teatralnym

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2024 11:30
Spektakl dyplomowy "Drama Club", studentów białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - zakwalifikował się do udziału w 30. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. - To dla nas duże wyróżnienie, dzięki temu spektakl będzie bardziej widzialny - mówi Katarzyna Minkowska reżyserka przedstawienia.
rozwiń zwiń