Czy prasa drukowana zniknie? A może podzieli los płyty winylowej?

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2022 17:10
Co jakiś czas wieszczony jest koniec prasy drukowanej. Mimo to nadal gazety i czasopisma w formie papierowej mają swoich odbiorców. Jest ich mniej, ale są. Co zagraża drukowanej prasie?
Czy za kilka lat pożegnamy papierową prasę?
Czy za kilka lat pożegnamy papierową prasę?Foto: praszkiewicz/Shutterstock

Internet to dziś pierwsze miejsce, w którym szukamy nowinek ze świata. Wciąż jednak wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez wizyty w kiosku i porannej lektury ulubionej gazety. 

Niestety publikowanie czasopism z każdym rokiem staje się w wielu przypadkach nieopłacalne. Rynek prasy drukowanej w Polsce od dłuższego czasu boryka się z trudnościami. Spadki sprzedaży notuje regularnie większość dzienników, tygodników i innych magazynów. Czytelnicy coraz częściej wybierają darmowe portale internetowe, które gwarantują dostęp do aktualizowanych na bieżąco informacji. 

Czwórkowy reporter Jędrzej Rosiewicz zapytał przechodniów, jaką prasę czytają. Większość z nich odpowiedziała, że internet to dla nich podstawowe źródło informacji, podkreślali aspekty ekologiczne tego rodzaju źródła, ale też wygodę w korzystaniu z niego. Znaleźli się jednak też tacy, którzy do dziś uwielbiają papierowe gazety, choć zdają sobie sprawę, że idzie "nowe".

Najświeższych plotek ze świata show-biznesu, porad, ale i codziennych wiadomości najchętniej dziś szukamy w sieci. Z uwagi na dynamiczny rozwój nowych technologii nierzadko pojawiają się opinie, że za kilkadziesiąt lat prasa drukowana w ogóle przestanie istnieć. 

- Myślę, że prasa drukowana nigdy nie zniknie. Ludzie czytali ją, czytają i będą czytać. Będzie jej po prostu mniej - mówi Klaudia Wziątek, studentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. - Będzie mniej tytułów, mniejsze nakłady - to widać już dziś. Wynika to z dwóch kwestii. Pierwsza z nich to pieniądze, prasa utrzymuje się głównie z reklam. Tych ostatnio było mniej, szczególnie w okresie pandemii. Reklamodawcy woleli reklamować się w internecie, bo tam było większe grono odbiorców, potencjalnie większe zyski. W czasach pandemii koronawirusa wiele pism było zmuszonych do rezygnacji z druku. Pamiętam to doskonale, bo pracowałam wtedy w kiosku. Ludzie dopytywali o papierowe wydania swoich ulubionych magazynów. Zniknęła głównie kolorowa prasa rozrywkowa - dodaje. 


Posłuchaj
04:31 czwórka czat czwórki 18.08.2022.mp3 Czy wkrótce pożegnamy się z prasą papierową? (Czwórka/Czat Czwórki)

 

Drugim aspektem zmniejszania się liczby drukowanych gazet, na który zwraca uwagę Klaudia Wziątek, jest zmiana pokoleniowa i rozwój technologiczny. - Świat idzie do przodu, to może mieć duży wpływ na stan prasy - zauważa. - Może jednak, że za X lat będziemy mieć dosyć niebieskiego światła ekranów, będziemy chcieli sięgnąć po papier - dodaje. 

Dominika Kieszkowska, absolwentka Wydziału Dziennikarstwa UW, zwraca uwagę, że nie tylko internetowe portale informacyjne są konkurencją dla prasy papierowej, ale dużą rolę odgrywają tu media społecznościowe. Na platformach powstają konta newsowe, konta prowadzone przez dziennikarzy, to z nich też często czerpiemy wiedzę. 

Piotr Firan zauważa, że prasa drukowana może podzielić los płyt winylowych czy wywoływanych zdjęć. One też niby odeszły do lamusa, jednak przez wielu i dziś są doceniane, a nawet traktowane jak rarytas. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 18.08.2022

Godzina emisji: 15.35

pj

Czytaj także

William Bullock i śmiertelna rewolucja w poligrafii

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2016 14:42
- William Bullock to był człowiek, który zrewolucjonizował przemysł poligraficzny. Wynalazł zupełnie nową drukarkę, która drukowała dwustronnie - mówi Jerzy Lemański z Muzeum Techniki. - Ona też odebrała mu życie - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prasa papierowa odchodzi w zapomnienie. Zostało jej 10-20 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 10:39
W grudniu ostatni raz dostaniemy do rąk papierowe wydania niektórych kolorowych czasopism. Na rynku zagranicznym obserwujemy podobne tendencje. Czy to oznacza koniec prasy drukowanej?
rozwiń zwiń