Krzysztof Penderecki: myślałem, że Greenwood ma afro

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2012 16:00
Występ wybitnego polskiego kompozytora z gitarzystą Radiohead, przeszedł do open’erowej legendy jako koncert we mgle. O współpracy z Brytyjczykiem, polski mistrz muzyki współczesnej opowiedział Kamilowi Jasieńskiemu.
Audio

- Początkowo traktowałem tę propozycję jako żart, nie wiedziałem kto to jest Greenwood – wspominał w Czwórce Krzysztof Penderecki. - Myślałem, że przyjdzie ktoś z afro, obwieszony świecidełkami, a okazało się, że to jest elegancki, młody człowiek z Anglii – opowiadał.

Do tej niezwykłej współpracy po raz pierwszy doszło w czasie ubiegłorocznego Europejskiego Kongresu Kultury. Projekt spotkał się z tak entuzjastycznym przyjęciem, że kompozycje Pendereckiego: "Ofiarom Hiroszimy – tren” i "Polymorphia" oraz Greenwooda: "Popcorn Superhet Receiver" i "48 Responses to Polymorphia" zostały wydane na płycie, zaś sami muzycy zostali zaproszeni do wspólnego występu na Open’erze.

- Styczność z Greenwoodem pozwoliła mi inaczej spojrzeć na własną twórczość. Zauważyłem, że bezwiednie wróciłem do pewnych elementów mojej muzyki z lat 60. To, pozwoliło mi jeszcze raz znaleźć siebie samego – opowiadał.

Współpraca z brytyjskim muzykiem ze sceny alternatywnej była dla Krzysztofa Pendereckiego na tyle owocna, że obecnie kompozytor chciałby nawiązać współprace z Bjork.
- Wydaje mi się, że ona ma piękny i ciekawy głos, z którym można wiele zrobić. Jeśli się zgodzi, dojdzie do takiego koncertu - powiedział Krzysztof Penderecki w rozmowie z dziennikarzami na terenie Open'er Festival.

bch

Czytaj także

On stworzył kamienie milowe nowoczesnej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2012 20:34
Kompozytor Krzysztof Penderecki odebrał we Frankfurcie nad Odrą Nagrodę Viadriny za zasługi dla polsko-niemieckiego porozumienia w sferze muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ewenement na skalę światową: Penderecki na Open`erze

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 08:12
Krzysztof Penderecki wykona swoje utwory przed kilkudziesięciotysięczną publicznością festiwalu Open'er. Towarzyszyć mu będzie Johnny Greenwood - gitarzysta legendarnego zespołu Radiohead.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Penderecki rozważa współpracę z Björk!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2012 15:00
- Wydaje mi się, że ona ma piękny i ciekawy głos, z którym można wiele zrobić. Jeśli się zgodzi, dojdzie do takiego koncertu. Ja bym tego bardzo chciał - powiedział Krzysztof Penderecki w rozmowie z dziennikarzami na terenie Open'er Festival.
rozwiń zwiń