Festiwal Łódź Czterech Kultur - diamenty w Łodzi

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2013 11:00
W ramach 11. edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur Joanna Rajkowska wyłoży mozaiką z luster ściany jednej z kamienic w centrum miasta. Impreza konsekwentnie udowadnia, że Łódź to wspaniałe miasto.
Audio
  • Joanna Rajkowska opowiada o projekcie Diamenty Łodzi (Stacja Kultura/ Czwórka)
Festiwal Łódź Czterech Kultur - diamenty w Łodzi
Foto: materiały promocyjne

Dzięki Joannie Rajkowskiej Łódź wzbogaci się o prawdziwą perłę architektoniczną, przywodzącą na myśl Dom Hundertwassera w Wiedniu. Artystka weźmie na warsztat kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 3, której ściany od strony podwórza ozdobi mozaiką z drobnych części luster.

Joanna Rajkowska połączy siły z zespołem remontującym budynek w ramach projektu Mia100 Kamienic. Gruntownie odnowiona kamienica stanie się również wyjątkowym dziełem sztuki. Projekt rozpocznie się 10 maja, o godz. 17.00. Prace nad całością będą trwały rok, do kolejnej edycji Festiwalu.

W przyszłości kamienica ma stanowić przejście-pasaż między ul. Piotrkowską, a Manufakturą. - Znam Łódź i wiem, że  jej główna ulica nie działa tak prężnie jak kiedyś, życie przeniosło się do Manufaktury. Połączenie tych dwóch niezwykle ważnych dla miasta punktów jest bardzo potrzebne – mówi Joanna Rajkowska.

Projekt
Projekt Stacja kultura Diamenty Łodzi Joanny Rajkowskiej/ mat. pras.

Historia Festiwalu sięga roku 2002, kiedy to Witold Knychalski, odwołując się do niemieckiej, polskiej, rosyjskiej i żydowskiej historii Łodzi, stworzył Festiwal Dialogu Czterech Kultur. Od tamtej pory - ale od roku 2010 jako Festiwal Łódź Czterech Kultur - impreza odbywa się co roku, cieszy się wielką popularnością i za każdym razem odwołuje się do idei wielokulturowości, która także w  2013 znajdzie odzwierciedlenie w programie Festiwalu.

Program tegorocznej edycji zbudowany jest wokół dwóch podstawowych idei: tożsamości i obywatelskości. Tożsamość to oczywiście wspomniane wielokulturowe dziedzictwo Łodzi, ale także jej nader skomplikowana historia, w tym robotnicza i przemysłowa - historia z jednej strony niesamowitego rozwoju miasta, ale z drugiej także jego upadku oraz wykluczenia. To również tragiczna historia Żydów, zwłaszcza podczas II wojny światowej. I wreszcie historia najnowsza: miasta tożsamości... poszukującego.

A tożsamości miasta nie da zbudować bez zaangażowania jego mieszkańców, bez poczucia obywatelskości. Stąd między innymi druga z idei przyświecających najbliższej edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Organizatorzy chcą zaangażować w Festiwal obywateli Łodzi. Na wiele sposobów.

Przez stworzenie atrakcyjnego programu artystycznego, który na trwałe odciśnie swoje piętno na Łodzi (w sensie zarówno metaforycznym, ale też najbardziej dosłownym, fizycznym...), przez uczestnictwo, przez włączanie do poszczególnych projektów Łodzian, przez stworzenie w ramach Festiwalu przestrzeni, w której obywatele będą mogli się wypowiedzieć. 

Festiwal pod Patronatem Czwórki i Polskiego Radia odbywa się pomiędzy 10 a 19 maja 2013 roku. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.  Festiwalowe w całości odbędzie się w otwartej przestrzeni miejskiej.

Posłuchaj całej audycji.

sm

Zobacz więcej na temat: KULTURA Łódź patronat
Czytaj także

MODESTEP nowe daty koncertów!

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2013 10:00
Wydarzenie w ramach trasy "Evolution Theory Tour" oraz cyklu Face The Music.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jeszcze więcej wampirów...

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 08:10
Jedna z najsłynniejszych wampirzych sag literackich wzbogaciła się o kolejną część cyklu o Sookie Stackhouse.
rozwiń zwiń