Polakom brakuje metrów kwadratowych

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 12:20
Wedle badań Eurostatu ponad 46 procent Polaków mieszka w za małym mieszkaniu. Gorzej niż u nas jest tylko w Rumunii i na Węgrzech.
Audio
  • Nasze warunki mieszkaniowe stanowczo odbiegają od standardów Unii Europejskiej (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Rozmowa z Ireną Herbst z Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, Julią Dziubecką-Krupińską z Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej i Patrykiem Zarembą z Forum Rozwoju Warszawy (Czwórka/4 do 4)
  • Polacy mają za małe mieszkania - dane Eurostatu podsumowuje Karolina Mózgowiec (Czwórka/4 do 4)
Przezorny zawsze ubezpieczony podwójnie?
Przezorny zawsze ubezpieczony podwójnie?Foto: Glow Images/East News

W myśl metodologii stosowanej przez Europejski Urząd Statystyczny na jedną osobę powinny przypadać dwa pokoje. W naszym kraju z taką sytuacją mamy do czynienia naprawdę bardzo rzadko. - Dane wskazują, że nie brakuje w Polsce mieszkań, jeśli chodzi o ich ogólną ilość. Problemem jest to, że są one za małe - wprowadził w temat słuchaczy "Poranka OnLine" Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker. - W Polsce przypada jedna izba na jedną osobę, tymczasem średnia w Unii Europejskiej to jest 1,6. Są kraje, w których liczba ta przekracza 2. Chodzi tutaj o komfort życia.
Taka sytuacja w Polsce jest oczywiście związana z kosztami, a nie wyborem komfortu życia. Na komfort potrzebne są zwyczajnie pieniądze. - Na rynku zdarzają się kawalerki o wielkości 15 metrów! Mamy tam malutką toaletę, niewielki korzytarzyk, aneks kuchenny i pokoik. Podobnie rzecz się ma z małymi dwupokojowymi mieszkaniami. Coraz częściej trafić też można na aneks kuchenny, zamiast normalnej kuchni jako oddzielnego pomieszczenia - dodaje Krasoń.

- Miałam problem z urządzeniem mojego mieszkania, zwłaszcza kuchni. Musiałam znaleźć odpowiednio małą kuchenkę, zlew, lodówkę - opowiada nam o swoich perypetiach Ela, właścicielka 24-metrowej kawalerki. - Poza tym w małym mieszkaniu trudniej jest zorganizować imprezę, bo jak jest więcej osób szybko robi się duszno i nie ma gdzie siedzieć. Zapach z kuchni roznosi się po całym mieszkaniu, więc trzeba też uważać na to, co się gotuje. Musiałam wykluczyć czosnek i cebulę z jadłospisu.
Niestety nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się w najbliższym czasie jakkolwiek zmienić. W tym temacie jeszcze długo będziemy na samym końcu Unii Europejskiej.
(ac) / (kd)

Czytaj także

Bank wynajmie Ci mieszkanie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 11:38
Bank Gospodarstwa Krajowego wyda 5 miliardów złotych na mieszkania. Będzie można je wynając, po cenach dużo niższych niż rynkowe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Casting na współlokatora to troska o dobrą atmosferę w domu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 12:00
Odkąd zdobycie kredytu na mieszkanie stało się niemalże "mission impossible", wzrosło zainteresowanie lokalami do wynajęcia. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie są najtańsze pokoje, na czym polega casting na współmieszkańca oraz co robi ekspert z dziedziny home stagingu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy upadłość konsumencka oznacza bankructwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 11:30
Miały gwarantować spokojną przyszłość, tymczasem dziś spędzają sen z powiek tysiącom polskich rodzin. Kredyty we frankach szwajcarskich dla wielu stały się pułapką bez wyjścia. Z myślą o zadłużonych rząd postanowił popracować nad zmianami w ustawie o upadłości konsumenckiej.
rozwiń zwiń