Zumba budzi szybciej niż kawa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:40
- Mobilizacja to pierwszy krok do sukcesu. Kiedy ćwiczenia wejdą nam w krew i poczujemy ich pierwsze efekty, dojdziemy do wniosku, że było warto - przekonuje Joanna Wesołowska, instruktorka zumby.
Audio
  • Na tropie gimnastyki idealnej - zumba (Czwórka/Poranek OnLine)
Ćwicząc zumbę dbasz o zgrabna sylwetkę i dobrą kondycję psychofizyczną
Ćwicząc zumbę dbasz o zgrabna sylwetkę i dobrą kondycję psychofizyczną Foto: Glow Images/East News

Kilka skłonów zamiast kawy - tak zdaniem fachowców powinniśmy rozpoczynać dzień. Poranna gimnastyka obudzi nasz organizm i przywróci naturalne tempo pracy poszczególnych narządów i układów. - Najlepiej ćwiczyć w grupie. To mobilizuje i powoduje, że szybciej uwalniają się endorfiny - tłumaczy rozmówczyni Justyny Dżbik. - Osobiście polecam zumbę. Ćwiczenia można dopasować do swoich możliwości i można je robić we własnym tempie. Taki trening sprawia naprawdę dużo radości.

Zumba łączy w sobie elementy tańców latynoamerykańskich oraz aerobiku. Wymyślił ją tancerz i choreograf Alberto "Beto" Perez w Kolumbii w latach 90. XX wieku. Szacuje się, że tygodniowo na całym świecie w zajęciach zumby uczestniczy kilkanaście milionów osób.

- Ci, którzy raz przekonają się do zumby nie chcą już ćwiczyć w inny sposób - mówi Joanna Wesołowska, instruktorka zumby. - Być może dlatego, że ta dyscyplina ma rózne oblicza. Mamy tutaj i elementy sztuki walki, i tańca brzucha, a nawet aqua aerobiku, bo zumbę można też ćwiczyć na basenie.

Jak zwykle przed nadejściem wiosny rośnie zainteresowanie zumbą, bo to taniec, który gwarantuje zgrabną sylwetkę. Wystarczy jedna godzina ćwiczeń dziennie, by spalić więcej kalorii niż w trakcie 60-minutowego biegu.

Dodatkową zaletą zumby jest to, że mogą ją uprawiać wszyscy: młodzi i starzy, kobiety i mężczyźni, wysportowani i ci kompletnie bez formy. - Każda osoba, która ma ochotę się poruszać, może, a nawet powinna zapisać się na zumbę - przekonuje gość "Poranka OnLine". - Dotyczy to także kobiet w ciąży i seniorów, bo tutaj każdy trenuje na miarę swoich potrzeb i możliwości.

(kul)

Instruktorka
Instruktorka zumby Joanna Wesołowska i Justyna Dżbik w Czwórkowym studiu
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: wierzymy w sport, jednak ćwiczymy rzadko

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2013 11:00
Poprawni Optymiści, Pozorni Twardziele, Zmęczeni Herosi, Świadomi Indywidualiści, Zdesperowani Buntownicy, Niepocieszeni Podjadacze, Pogodni Mędrcy i Towarzyscy Hedoniści - znamy już "Style Zdrowia Polaków". Jak to o nas świadczy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

David Bond: jestem specjalistą od marketingu Matki Natury

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2013 08:00
Nazywa się Bond, ale nie broni imienia Jej Królewskiej Mości tylko troszczy się o dzieciaki. Z myślą o nich stworzył projekt Wild Thing i próbuje wyrwać dzieci ze szponów nowych technologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dieta Intermittent Fasting: czy to działa?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 12:00
Intermittent fasting to dieta polegająca na okresowej głodówce. Po okresie niejedzenia, w tzw. "oknie żywieniowym" możemy jednak spożywać to, co chcemy i w jakiej ilości chcemy. IF jest modna i pozwala na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów, ale… czy jest także zdrowa?
rozwiń zwiń