Gooral: chcę, żeby moja muzyka mnie niosła

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2014 11:00
Mateusz Górny, znany jako Gooral, pochodzący z Bielska Białej producent muzyczny, folkiem zainteresował się na początku tego stulecia. Dziś ma na koncie dwie solowe płyty i wspólny projekt z Zespołem Pieśni i Tańca Mazowsze. W Czwórce opowiedział o swoich inspiracjach.
Audio
  • Mateusz "Gooral" Górny o swoich muzycznych inspiracjach (Czwórka/Poranek OnLine)
Mazowsze i Gooral w Czwórce
Mazowsze i Gooral w CzwórceFoto: Bartosz Bajerski

Wraz z wokalistą i kontrabasistą Maciejem Szymonowiczem w 2004 roku Gooral założył zespół Psio krew. Po czterech latach drogi muzyków rozeszły się, Gooral rozpoczął karierę solową, a jej efektem jest m.in. krążek "Ethno electro", wydany w 2011 roku.

- Długo nad nim pracowałem - wspomina muzyk. - Być może też dlatego, że to nie był łatwy okres w moim życiu. Szukałem siebie i ludzi, którymi mógłbym się otaczać. Chciałem, żeby moja muzyka mnie niosła, żyła we mnie, dlatego niektóre kawałki ewoluowały nawet po kilka razy.

Na albumie "Ethno electro" usłyszeć można muzykę góralską, graną na przeróżnych, regionalnych instrumentach. - Poza skrzypcami, altówką i basem, jest m.in. piszczałka - tłumaczy Górny. - To góralszczyzna z różnych regionów: z Beskidu  Śląskiego, Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej.

Już rok później Gooral wydał drugi solowy krążek pt. "Better place". Choć mniej jest na nim elementów folkowych, na koncertach utwory z tego krążka i tak porywają publiczność. - Czułem, że teraz jest czas, w którym góralszczyzny powinno być mniej - mówi muzyk. - Ale stylówka na tej płycie i tak jest góralska.

Gooral współpracował także m.in. z zespołem Mazowsze. Razem wystąpili podczas festiwalu Woodstock, a także na Czwórkowej scenie. - To spotkanie dwóch światów: bity kontra muzyka ludowa - mówi artysta.

Zobacz: Gooral i zespół Mazowsze - koncert w Czwórce (WIDEO) <<<

Górny inspiruje się polską muzyką ludową i czerpie z niej całymi garściami. Stąd także jego pseudonim. Pionierem polskiej etnologii, folklorystą i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu, był zaś Oskar Kolberg. W lutym 2014 roku mija 200. rocznica jego urodzin. Zapraszamy więc do wysłuchania wywiadu z Gooralen na temat inspiracji folklorem, a o twórczości samego Kolberga w Czwartek (20.02.), w audycji "Stacja Kultura", opowie Andrzej Kosowski, dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca, koordynator Roku Oskara Kolberga.

Do piątku (21.02.) w "Poranku OnLine" zapraszamy na materiały o sylwetkach współczesnych twórców, którzy do dziś czerpią z podwalin, stworzonych przez Oskara Kolberga.

(kd)

Czytaj także

Gooral postawił na bardziej klubowe granie

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2014 11:40
W ostatnich miesiącach Gooral zrobił niesamowitą furorę. Jego mieszanka nowoczesnych elektronicznych brzmień z muzyką tradycyjną zyskała tysiące sympatyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamil Ronin Rogiński: ŜANĜO oznacza "zmianę"

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2014 14:00
Badacz rodowodu muzyki oraz alchemik dźwięku Kamil Ronin Rogiński opowiada o swoim nowym projekcie ŜANĜO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dagadana: ważne, by nie zapomnieć o swoich korzeniach

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
- Żeby być interesującym dla świata, nie wolno zapomnieć o własnej tradycji i kulturze. Promujemy więc muzykę etniczną, by wszyscy wiedzieli, jak teraz brzmią Słowianie - mówi wokalistka zespołu Dagadana, Dana Wynnycka.
rozwiń zwiń