Shoefiti w służbie gangów i sztuki

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2014 15:00
Trampki wiszące na drutach, lampach czy kablach telefonicznych to nic nowego. Nowe są za to interpretacje tego zjawiska. Filmową opowieść o shoefiti stworzył Matthew Bate.
Audio
  • Na czym polega fenomen shoefiti (Czwórka/Poranke OnLine)
Shoefiti w służbie gangów i sztuki
Foto: Glow Images/East News

W krótkometrażowym filmie "The Mystery od Flying Kicks" Australijczyk zebrał historie wiszących trampków z całego świata.

- Shoefiti to termin opisujący pewną wariację na temat graffiti, czyli umieszczanie, zawieszanie trampków na kablach w przestrzeni miejskiej - wyjaśnia Matthew Bate. - Stało się to bardzo popularnym motywem w wielu miastach na całym świecie. Jest kilka znaczeń terminu shoefiti - każde z nich zależy od regionu, gdzie dane zjawisko występuje - wyjaśnia.

W Stanach wiszącymi butami oznaczane są miejsca, gdzie można spotkać m.in. dilerów narkotyków. W niektórych rejonach USA są gangi określające swój teren przy pomocy shoefiti. Podobno konkretne grupy używają konkretnych kolorów i marek.
- W Australii w ten sposób świętuje się utratę dziewictwa, a w Brazylii, tak jak w USA, ma to związek ze światem przestępczym - wyjaśnia rozmówca Eweliny Grygiel w "Poranku OnLine".

W okolicach Los Angeles na kablach zawiesza się buty zmarłego gangstera, tam gdzie zginął - jest to rodzaj upamiętnienia. Natomiast skejterzy shoefiti używają do oznaczenia miejsca, w którym udał się im jakiś fajny trik.

Nowojorski kolektyw z wiszących trampek zrobił rodzaj sztuki. Dwaj bracia produkują buty z tektury, odpowiednio je obrabiają i lakierują, a następnie wrzucają na kable w różnych miejscach całego świata. Dla nich shoefiti to forma street artu.

(pj / ac)

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochrona wizerunku przysługuje wszystkim - bez wyjątków

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2013 16:20
Gdy działania policji w ściganiu przestępców nie przynoszą rezultatów, lepiej nie brać spraw w swoje ręce. To nie jest zgodne z prawem, a w dodatku może przeszkodzić funkcjonariuszom w śledztwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Handel ludźmi wciąż kwitnie?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 05:00
Właśnie mija dekada, odkąd w Polsce debata publiczna na temat problematyki handlu ludźmi oraz prace nad kształtowaniem polityki wobec zwalczania tego zjawiska zaczęły nabierać tempa. - Ale handel ludźmi to wciąż bardzo rozpowszechniony i dochodowy proceder - ostrzega Anna Piłat z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń