Polskie Radio
Section05
handel ludźmi

"Podejmiemy wysiłki, by temu zapobiec". Krzysztof Szczerski w ONZ o przemocy seksualnej i handlu ludźmi na Ukrainie

Stały przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski zapewnił, że Polska podejmuje daleko idące wysiłki, by zapobiec przemocy seksualnej i handlowi ludźmi w związku z wojną na Ukrainie. Szczerski wystąpił na poświęconemu tej kwestii posiedzeniu rady Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie zbrodnie wojenne handel ludźmi ONZ Krzysztof Szczerski Ukraina Rosja ŚWIAT Europa

Debata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Szczerski: tematami przemoc seksualna i handel ludźmi

Kwestie dotyczące przemocy seksualnej i handlu ludźmi w związku z wojną na Ukrainie, to główne tematy, które zostaną poruszone na Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Informacje przekazał stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski dodając, że będzie mówił o polskiej pomocy w tym zakresie.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa ONZ Rada Bezpieczeństwa ONZ handel ludźmi Krzysztof Szczerski Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 uchodźcy

"Blizny". O pracy przymusowej językiem sztuki

- Zdecydowaliśmy się użyć takiego kanału jak sztuka, bo uważamy, że zrozumienie fenomenu pracy przymusowej wymaga empatii; w związku z tym, jeśli będziemy mówić językiem sztuki, zostaniemy lepiej zrozumiani przez opinię publiczną. Warto też podkreślić, że nie zaprosiliśmy przypadkowych artystów, tylko osoby, które nas wspierają i rozumieją - mówiła w Dwójce o sztuce "Blizny" Irena Dawid-Olczyk, prezes La Strady - Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu.
Zobacz więcej na temat:  handel ludźmi przestępczość Teatr Polskiego Radia spektakl Jakub Kukla Dwójka KULTURA Anna Cieślak

"Otwarta rana w ciele Chrystusa". Papież apeluje o walkę z niewolnictwem

- Przemoc, z powodu której cierpi każda kobieta i każda dziewczynka, jest otwartą raną w ciele Chrystusa, w ciele całej ludzkości, jest głęboką raną, która dotyka także każdego z nas - powiedział papież. Franciszek wezwał do walki z handlem ludźmi, niewolnictwem i wyzyskiem, zwłaszcza kobiet i dziewcząt.
Zobacz więcej na temat:  papież Franciszek wiara Kościół katolicki handel ludźmi Watykan ŚWIAT Europa

40 lat niewolniczej pracy w koszmarnych warunkach. Jest wyrok brytyjskiego sądu

Na dziewięć miesięcy w zawieszeniu na półtora roku skazał w piątek sąd w Carlisle w północno-zachodniej Anglii 56-letniego mężczyznę, który współuczestniczył w więzieniu i zmuszaniu przez 40 lat do niewolniczej pracy upośledzonego intelektualnie mężczyzny. Główny oskarżony w tej sprawie zmarł przed ogłoszeniem wyroku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa sąd handel ludźmi

Niemieckie media: wzrost liczby śledztw dot. handlu ludźmi, wśród ofiar setki nieletnich

W Niemczech wzrosła liczba dochodzeń policyjnych związanych z handlem żywym towarem. W 2020 r. zakończono 465 postępowań - o 22,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak podkreśla federalny Urząd Policji Kryminalnej (BKA), zauważalnie wzrosła liczba ofiar wśród młodych ludzi, informuje w środę "Tagesschau".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy handel ludźmi policja internet koronawirus przestępczość pornografia prostytucja służby i bezpieczeństwo

Dzień Przeciw Handlowi Ludźmi. Pomocy dla siebie lub innych można szukać w specjalnym centrum

Blisko 160 osób z 21 krajów w pierwszym półroczu tego roku objęło opieką Krajowe Centrum Informacyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi. W Światowym Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi KCIK podsumował swoją działalność w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku. Jak mówiła Irena Dawid-Olczyk z Krajowego Centrum Informacyjno-Konsultacyjnego, do organizacji zgłaszają się osoby, które najczęściej są obcokrajowcami i potrzebują pomocy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo policja narkotyki FBI CBŚP handel ludźmi przestępczość

Skontrolowano ponad tysiąc miejsc w Polsce, zatrzymano 19 osób. Wielka europejska akcja przeciwko handlowi ludźmi

- W ramach europejskiego projektu przeciwko Zagrożeniu Przestępczością Handlu Ludźmi skontrolowano ponad 1000 miejsc w Polsce, w których potencjalne ofiary mogą być wykorzystywane oraz wylegitymowano 4750 osób - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że w ramach akcji zatrzymano 19 osób.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja handel ludźmi społeczeństwo

Narkotyki, prostytucja, handel ludźmi. Rozbito gang śląskich pseudokibiców

Śląscy policjanci rozbili grupę przestępczą, zajmującą się m.in. handlem ludźmi. Kryminalni weszli w tym samym czasie do kilkunastu mieszkań, zatrzymując 10 osób. Podejrzani to osoby związane ze środowiskiem pseudokibiców jednego z klubów piłkarskich. Działali w okolicach Wodzisławia Śląskiego.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość policja polska pseudokibice handel ludźmi narkotyki prostytucja wymuszenia śląskie służby i bezpieczeństwo POLSKA