Wizyta u dentysty gwarantuje zdrowe zęby

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 14:00
5 marca obchodzimy Dzień Dentysty. Tymczasem wielu z nas unika gabinetów stomatologicznych jak ognia. - Niesłusznie - przekonuje Paulina Wojas i zachęca do wizyt kontrolnych, by wieku 60 lat nie dołączyć do grona 60 procent bezzębnych rodaków.
Audio
  • Jak w Polsce leczyć zęby za państwowe pieniądze - materiał Eweliny Grygiel (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Paulina Wojas - lekarz stomatolog, wolontariuszka Fundacji Wiewiórki Julii opowiada o stanie zębów Polakach i zasadach dbania o zęby (Czwórka/Poranek OnLine)
Wizyta u dentysty gwarantuje zdrowe zęby
Foto: Glow Images/East News

W niepamięć odeszły państwowe gabinety stomatologiczne, ale nie oznacza to, że nie można leczyć zębów za państwowe pieniądze. Wiele prywatnych klinik ma podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia i spokojnie możemy zapisać się tam na darmową wizytę.

Dentysta, który ma podpisany kontrakt z NFZ na podstawową opiekę stomatologiczną ma opłacone wszystko w ramach swojego kontraktu. Jako pacjenci musimy spełnić jednak jeden warunek: posiadać ubezpieczenie.
- Gdy wybieramy się do placówki, należy zapytać czy realizuje ona świadczenia na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi Sylwia Wądrzyk z biura prasowego NFZ. - Informacji o gabinetach stomatologicznych możemy też poszukać na stronie internetowej oddziału wojewódzkiego naszej instytucji. Jest tam specjalna wyszukiwarka: "gdzie się leczyć". Wpisujemy rodzaj świadczenia, miasto, dzielnicę i wtedy wyświetli nam się pełna lista placówek, które mają podpisany kontrakt z funduszem - wyjaśnia. 
Wszyscy dentyści w kraju podpisują z Narodowym Funduszem Zdrowia ten sam kontrakt. W ramach ubezpieczenia przysługuje nam: badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej - raz w roku, badanie lekarskie kontrolne - trzy razy w roku, leczenie próchnicy zębów, leczenie kanałowe zębów jednokanałowych, niektóre zabiegi chirurgiczne, zdjęcia rentgenowskie. Ekstrakcja i znieczulenie są też bezpłatne. Dodatkowo zapłacimy za leczenie kanałowe zębów trzonowych i przedtrzonowych, a także, gdy chcemy mieć pląby chemoutwardzalne (białe) w zębach dalszych niż trójki, jeśli zgadzamy się na amalgamatowe, dostaniemy je za darmo.
Doktor Agnieszka Ruchała-Tyszler, przedstawicielka Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej, zachęca do korzystania z gabinetów dentystycznych, podkreśla, że miejsce powinniśmy tam znaleźć bez problemu.

Przeczytaj też: Jak dbać o zęby?
A dlaczego warto chodzić do stomatologa? Choćby po to być mieć swoje zęby w wieku 60 lat i później. Paulina Wojas, lekarz stomatolog, wolontariuszka Fundacji Wiewiórki Julii zwraca uwagę, że statystki są alarmujące. Pracownicy fundacji przebadali 6 tysięcy dzieci i okazało się, że 21 tysięcy zębów wymaga natychmiastowego leczenia, a 10,5 tysiąca natychmiastowej ekstrakcji. - To przekłada się średnio na cztery zęby do leczenia i dwa do wyrwania u każdego dziecka - mówi gość "Poranka OnLine". - Dziś ponad 90 procent dzieci ma próchnicę, która wynika przede wszystkim z braku higieny jamy ustnej, a także braku świadomości rodziców.

Statystyki są bezwzględne także dla seniorów. - Wśród sześćdziesięciolatków 60 procent ma całkowite bezzębie - mówi Wojas. - Stan zębów Polaków bardzo źle wygląda także w zestawieniach światowych: dane pokazują, że sześciolatki w naszym kraju mają więcej zębów zaatakowanych próchnicą niż ich równolatkowie w Wietnamie, Bośni czy RPA - podkreśla.

By poprawić stan zdrowia naszych zębów wystarczy bardziej zadbać o ich higienę i odwiedzać gabinety stomatologiczne. Paulina Wojas poleca wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka zdrowie
Czytaj także

Onkomapa - stworzona, by pomagać chorym

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 16:00
4 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Rakiem. By pomóc chorym na nowotwory powstał portal Onkomapa, na którym pacjenci mogą dzielić się opiniami i doświadczeniami, a także wyszukiwać ośrodki, w których chcą się leczyć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Udzielanie pierwszej pomocy nie jest trudne

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2014 11:30
- Świadomość roli, jaką odgrywa umiejętność udzielania pierwszej pomocy wciąż nie jest duża - mówi Zuzanna Wróbel, członkini Ochotniczej Grupy Ratunkowej OGRy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zumba budzi szybciej niż kawa

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 11:40
- Mobilizacja to pierwszy krok do sukcesu. Kiedy ćwiczenia wejdą nam w krew i poczujemy ich pierwsze efekty, dojdziemy do wniosku, że było warto - przekonuje Joanna Wesołowska, instruktorka zumby.
rozwiń zwiń