X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Przeklinamy, by uprościć sobie świat

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:20
Są stare jak historia ludzkości i jak twierdzą fachowcy rozładowują stres. Być może dlatego tak chętnie ich używamy - z badań wynika, że 81 procent Polaków przekleństw używa na co dzień.
Audio
  • Dlaczego przeklinamy? (Czwórka/Poranek OnLine)
  • "Słownik polszczyzny rzeczywistej" - skąd pochodzą hasła i jakie jest ich znaczenie (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Sonda - czy często przeklinasz? (Czwórka/Poranek OnLine)
Przeklinamy, by uprościć sobie świat
Foto: Glow Images/East News

O tym, że temat jest aktualny przekonują kolejne publikacje, takie choćby jak "Słownik polszczyzny rzeczywistej". Stworzyli go wrocławscy i łódzcy naukowcy wraz ze studentami. Z ich pracy dowiadujemy się, że wielu naszych rodaków do porozumiewania się używa wyłącznie czterech słów i ich derywatów. - Materiału badawczego szukaliśmy na ulicy. Przysłuchując się rozmowom doszliśmy do wniosku, że ludzie posługują się tylko kilkoma słowami, za to stosują je w różnych konfiguracjach i znaczeniach - opowiada dr Michael Fleischer. - Jako badacze komunikacji postawiliśmy sobie za cel sprawdzić dlaczego tak się dzieje. Okazuje się, że coraz chętniej redukujemy swój słownik i niestety zubożamy słownictwo. Dla części badanych to jedyne wyjście, by zrozumieć otaczający świat. Bo z bardziej wymagającymi wyrazami po prostu sobie nie radzą.

Rozmówca Kasi Węsierskiej przyznaje także, że wystarczą cztery "niecenzuralne" słowa, żeby nawiązać i podtrzymać konwersację. - Okazuje się, że przy tak ograniczonym słownictwie można swobodnie rozmawiać, bo skończony zbiór wyrazów pozwala odnieść wrażenie, że świat jest prosty.

Przeklinamy także wtedy, kiedy nagle zaatakuje nas ból, bo jak udowodnił brytyjski psycholog Richard Stevens "rzeucanie mięsem" czyni nas bardziej odpornym i dłużej możemy znosić niedogodności. Natomiast neurolingwista  Steven Pinker, w wywiadzie udzielonym magazynowi "Newsweek", przekonywał, że przekleństwa mogą działać tak, jak środki uspokajające.

(kul)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depeche Mode - Polacy ich kochają!

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:40
"Delta Machine Tour" - roczna trasa koncertowa Depeche Mode kończy się, a jej wielki finał odbędzie się w Polsce. Zespół wystąpi w Łodzi. Biletów, niestety, już nie ma.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Niemirska: albo aktorstwo albo stabilizacja

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2014 12:30
Joanna Niemirska, kostiumograf i aktorka, znana jest m.in. z filmu "Papusza" i telewizyjnych seriali. - Od zawsze wiedziałam, że będę aktorką - przyznaje w Czwórce. - Nie miałam innych pomysłów na życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jim Jarmusch - ikona amerykańsko-europejskiego kina niezależnego

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2014 12:00
Film "Tylko kochankowie przeżyją" w reżyserii Jima Jarmuscha wchodzi na ekrany kin 7 marca. Jarmusch to jeden z najważniejszych amerykańskich reżyserów kina niezależnego.
rozwiń zwiń