Grube księżniczki - czy jesteśmy na to gotowi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 13:00
Bohaterki bajek Disneya powinny być grubsze - apeluje 17-letnia Jewel Moore. Tymczasem naukowcy alarmują, że prawie 20% dzieci na świecie ma nadwagę. Jak zachować zdrowy rozsądek w świecie dietetycznych paradoksów?
Audio
  • Czy jesteśmy gotowi na brzydkie księżniczki? (Czwórka/Poranek OnLine)
kadr z filmu Królewna Śnieżka
kadr z filmu "Królewna Śnieżka"Foto: mat. promocyjne/Disney

Wyznaczają kanon piękna i są wzorem dla małych dziewczynek. Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Arielka, Calineczka od lat promują ten sam ideał urody, co projektanci mody. Są chude, mają wielkie oczy i talię "zasuszonej" osy. A tak przecież wygląda tylko niewielki odsetek nastolatek. W tej sprawie list do wytwórni Disneya napisała 17-letnia Jewel Moore i zaproponowała stworzenie bajki, której bohaterką byłaby dziewczyna w rozmiarze XL.

- To jest bardzo ważne, żeby bajki choć trochę przypominały życie, bo one mają i bawić, i uczyć, i wychować - uważa Katarzyna Szanter z wydawnictwa Bajka. - Dziś muszą poruszać aktualne tematy, po to, żeby dzieciaki mogły znaleźć w nich odpowiedzi na akutualnie nurtujące je pytania.

Studio Disneya jak na razie nie przedstawiło konkretnego stanowiska w sprawie propozycji Jewel Moore, ale sukces "Shreka" i nieoczywistej piękności, czyli księżniczki Fiony pokazują, że takie przedsięwzięcie mogłoby się powieść.

- Ideał to jest to, co mamy w głowie i niekoniecznie musi się mieścić w rozmiarze S - przekonuje psycholog Małgorzata Lipszyc-Kozłowska. - Ten termin dla każdego znaczy coś innego. Dla mnie jesteśmy wtedy idealni, kiedy godzimy się na swoją nieidealność. Natomiast w momencie, gdy zaczynamy porównywać się z innymi, grzęźniemy w nieciekawej sytuacji psychologicznej. Tracimy kontakt ze swoim "chcę" i przechodzimy na tryb "muszę". A przecież żyje się lepiej, jeśli robimy coś z przyjemności, a nie z obowiązku.

(kul)

Zobacz więcej na temat: bajki Czwórka dieta moda
Czytaj także

Dress code - naginaj reguły!

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 13:30
Dress code nie musi zabijać modowej fantazji. Należy go przestrzegać, ale nie można dać się zwariować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trendwatcher projektuje przyszłość świata

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 14:00
Zuzanna Skalska śledzi trendy i bezbłędnie wyczuwa to, co będzie modne w przyszłości. Twierdzi jednak, że teraz największymi trendsetterami są wojsko, NASA oraz naukowcy zajmujący się medycyną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mężczyźni kochają burgery. A co ze zdrowiem?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 19:00
Jest mecz, jest impreza - cieszą się panowie. I zasiadają do stołu zastawionego chipsami, piwem oraz pizzą. Jeden wieczór spędzony w męskim gronie może mieć wartość nawet 4000 kalorii. A co ze zdrowym odżywianiem?
rozwiń zwiń