Łowca celebrytów, lekturowiec, intelektualista - portret teatromana

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 12:50
Tu nie ma popcornu i napojów gazowanych, trzeba się ładnie ubrać i odpowiednio zachowywać. A i zapłacić nierzadko więcej niż, na przykład, za kinowy seans. Wśród widzów teatralnych nie znajdziemy żądnych wrażeń 3D i efektów specjalnych, ale i ta publiczność dzieli się na swoiste stronnictwa.
Audio
  • Portret teatromana: od autografu do kozetki (Czwórka/Poranek OnLine)
Magdalena Cielecka i Borys Szyc w sztuce Teatru Telewizji pt. Pamiętnik Pani Hanki w reżyserii Borysa Lankosza.
Magdalena Cielecka i Borys Szyc w sztuce Teatru Telewizji pt. "Pamiętnik Pani Hanki" w reżyserii Borysa Lankosza. Foto: PAP/TVP/Jan Bogacz

Jak dowiedział się reporter radiowej Czwórki Błażej Prośniewski, najpopularniejsze w Warszawie są te spektakle, w których grają aktorzy znani z małego ekranu. W Teatrze Narodowym oglądać można Danutę Stenkę, Janusza Gajosa i Małgorzatę Kożuchowską; do Teatru IMKA zapraszają m.in. Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska, a prawdziwa plejada gwiazd czeka nas w Teatrze 6. Piętro. Grają tam m.in. Anny - Cieślak i Dereszowska, Piotrowie - Fronczewski i Gąsowski, a także Małgorzata Foremniak, Daniel Olbrychski, Wojciechowie - Malajkat i Pokora.

Wśród miłośników teatru znajdziemy także intelektualistów , dla których spektakl jest formą spotkania terapeutycznego, a znane nazwiska nie odgrywają żadnej roli. Tych przyciąga Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, który nacisk kładzie na to, co aktualne, a teatralne przestrzenie czyni miejscem dialogu. Jeśli jednak do Nowego zabłądzi jakiś łowca celebrytów, nie wyjdzie rozczarowany. U Warlikowskiego grają m.in. Magdalena Cielecka, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska, Maja Ostaszewska, Jacek Poniedziałek i Maciej Stuhr.

Kolejną grupę stanowią lekturowcy , dla których teatr jest swoistą pomocą naukową (zawsze mozna się do spektaklu odnieść na klasówce, a nawet maturze). A co z tymi, którzy przed sceną zasiadają... bo lubią? Ich losy, podobnie jak i widzów z przypadku, poznacie słuchając całej relacji Błażeja Prośniewskiego.

Niezależnie od profilu dziś - w Międzynarodowym Dniu Teatru - do teatru zapraszamy każdego widza! A jeśli wolicie przeżywać teatralne emocje w domu - polecamy spektakle Teatru Telewizji.

(asz/kd)

Czytaj także

Michał Walczak: teatr powinien trafiać do każdego

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2014 11:00
Jeden z najbardziej cenionych dramaturgów i reżyserów teatralnych młodego pokolenia - Michał Walczak - był gościem Czwórki. - "Pożar w Burdelu" jest wielkim sukcesem, bo trafił do ludzi z różnych grup społecznych, a to jest spełnienie mojej wizji teatru - powiedział.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Zielińska z cyrkiem jedzie w świat

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 13:40
"Sofia de Magico" to opowieść o ekscentrycznej rodzinie cyrkowej. Sofia, w tej roli Katarzyna Zielińska, chce być gwiazdą, jednak okazuje się, że wcale nie jest to łatwe.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katarzyna Pakosińska: marzy mi się rola dramatyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2014 16:45
- Jestem nie tylko chichotą. Mam też swoje łezki i melancholijki. Miałabym z czego czerpać - powiedziała w Czwórce aktorka. Jej najnowsza rola jest jednak komediowa. Można będzie podziwiać na deskach Teatru Kamienica w sztuce "ZUS czyli Zalotny Uśmiech Słonia”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń