Polskie Radio
Section05
Magdalena Boczarska

Twórcy walczą o tantiemy ze streamingu. "Nie domagamy się pieniędzy od rządu i widzów"

Trwają prace nad projektem noweli ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Chodzi m.in. o wdrożenie dwóch unijnych dyrektyw, które zapewnią twórcom i wykonawcom dzieł niezbywalne prawo do tantiem z eksploatacji ich utworów w sieci. Przed Sejmem, gdzie miało miejsce pierwsze czytanie projektu, protestowały organizacje zrzeszające twórców filmowych. - To nie jest tak, że twórcy chcą jakichś dodatkowych pieniędzy, których nie dostawali wcześniej - zaznacza reżyser Paweł Maślona.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Paweł Turski aktorzy aktorstwo reżyser kino film polski Agnieszka Smoczyńska Paweł Maślona

"Wypiór" w Teatrze IMKA. Magdalena Boczarska: jestem fanką książki

W warszawskim Teatrze IMKA we wtorek (16.04) odbyła się uroczysta premiera spektaklu "Wypiór" według książki Grzegorza Uzdańskiego pod tym samym tytułem. - Rzecz tratuje o parze milenialsów żyjących w Warszawie. Jest w tym taki sznyt hipsterski. Życie naszych bohaterów przewraca się do góry nogami w momencie, gdy orientują się, że w ich szafie, pod postacią wampira, mieszka dwustuletni Adam Mickiewicz - mówiła w Dwójce aktorka Magdalena Boczarska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek spektakl Warszawa Adam Mickiewicz TEATR Grzegorz Uzdański Mateusz Banasiuk Dwójka KULTURA Teatr IMKA

"Różyczka 2" to film, który zdradza kulisy brudnej polityki – mówi Mateusz Banasiuk

Do polskich kin wchodzi "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. To sequel głośnej "Różyczki" tego samego twórcy. O ile jednak pierwszy film był inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, w jego kontynuacji więcej fikcji. Magdalena Boczarska ponownie gra główną rolę, a obok niej pojawiają się znani z pierwszej części Robert Więckiewicz i Jacek Braciak oraz nowe postacie grane m.in. przez Janusza Gajosa, Mateusza Banasiuka oraz Pawła Małaszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński KULTURA FILM Jan Kidawa-Błoński Trójka Mateusz Banasiuk Mateusz Więcławek różyczka Robert Więckiewicz Jacek Braciak Janusz Gajos Paweł Małaszyński

"Różyczka 2". Magdalena Boczarska: to zamknięta, osobna historia

"Różyczka 2" to kontynuacja filmu z 2010 roku, opowiadającego historię znanego pisarza inwigilowanego przez młodą dziewczynę o pseudonimie "Różyczka". Poznajemy dalsze losy bohaterów, przede wszystkim córki, która zrodziła się z miłości głównej bohaterki do SB-ka. - Nasza historia odnosi się do tamtej historii, ale jest historią zamkniętą, osobną - zaznacza Magdalena Boczarska.
Zobacz więcej na temat:  film polski kino Martyna Podolska Jan Kidawa-Błoński

"Różyczka 2". Autor scenariusza: to film współczesny

W najbliższy piątek (20.10) do kin wejdzie film "Różyczka 2" w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego. - Pierwsza część działa się pod koniec lat 60. XX wieku. Dwójka jest filmem współczesnym. Powraca do przeszłości, pokazuje jak potrafi ona wpłynąć nawet po wielu latach na losy ludzkie, ale jednak jest filmem współczesnym - mówił w "Poranku Dwójki" Maciej Karpiński, współautor scenariusza "Różyczki 2".
Zobacz więcej na temat:  kino film polski FILM Paweł Siwek Dwójka różyczka premiera Jan Kidawa-Błoński

"Figurant" i "Różyczka 2": polskie kino opowiada o peerelowskich służbach specjalnych

Kino szpiegowskie i poświęcone służbom specjalnym należy do najbardziej dochodowego segmentu przemysłu filmowego, czego dowodzi chociażby trwająca już ponad 60 lat kariera agenta 007 Jamesa Bonda. Tymczasem polska kinematografia nie ma w tej dziedzinie wielkich dokonań. Czy najnowsze filmy "Figurant" oraz "Różyczka 2" odmienią sytuację?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera Łukasz Adamski Michał Żołądkowski Trójka

"Piłsudski" na ekranach kin

Długo wyczekiwany, z gwiazdorską obsadą, o wielkich postaciach z polskiej kultury i o fragmentach ich życia dotąd rzadko eksponowanych - premiera filmu "Piłsudski" będzie z pewnością jednym z ważniejszych kinowych wydarzeń tego roku. W rolę marszałka wcielił się brawurowo Borys Szyc, a na ekranie partneruje mu wspaniała aktorka - Magdalena Boczarska, z którą spotkamy się w audycji "Poranek Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski film polski