Czy matematyka na maturze jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2014 17:00
Ponad 330 tys. maturzystów przystąpiło do egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym. Dwa lata temu ten test okazał się za trudny dla 20 proc. abiturientów. Niezależnie od tegorocznych wyników, dyskusje na temat tego, czy matematyka na maturze jest potrzebna, będą trwały w najlepsze.
Audio
  • Zdaniem gości "4 do 4", matematyka powinna być przedmiotem maturalnym, ale na zupełnie innych niż obecnie zasadach (Czwórka/4 do 4)
Marcin Frey, Adam Drzewicki, Anna Wdowińska-Sawicka
Marcin Frey, Adam Drzewicki, Anna Wdowińska-SawickaFoto: Wojciech Kusiński / PR

- Tak, to powinien być egzamin dla wszystkich, ale na pewno nie w takiej formie. Jest to przedmiot trochę teoretyczny i często jest tak, że uczymy się jej, a nie do końca wiadomo po co - przekonuje w "4 do 4" Adam Drzewicki reprezentujący internetową telewizję "Matura to bzdura!".
- W swoim założeniu jest to przedmiot ścisły, konkretny, natomiast możemy podchodzić do niej w sposób praktyczny, jak również wyłącznie teoretyczny. Obecnie egzamin ma formę właśnie głównie teoretyczną i jest to złe założenie, do niczego nie prowadzi - wtóruje Marcin Frey, jego kolega z serwisu. - Trzeba sobie powiedzieć jasno, że obecnie wiedza wielu nawet starszych osób na tematy związane z zagadnieniami matematycznymi, jest żenująco słaba. Nie umieją rozwiązać samodzielnie najprostszych równań, samotnie wypełnić zeznań podatkowych, obliczyć, ile potrzebują farby do pomalowania pomieszczenia. Nam chodzi o to, żeby właśnie takie podstawowe umiejętności sprawdzała matura.
Anna Wdowińska-Sawicka z magazynu "Perspektywy" przyznaje, że matura z matematyki jest potrzebna. Jej zdaniem, daje również większe szanse na przyszłość. - Zdecydowanie tak jest, dlatego chociażby promujemy akcję "Dziewczyny na Politechniki", gdzie bez matematyki przecież ani rusz. Ale chodzi tutaj o znacznie więcej niż wybór kierunku na studiach. Nigdy nie możemy być pewni, kiedy umiejętność dobrego posługiwania się tą nauką, nam się przyda, czy w przyszłości braki w tej dziedzinie nie staną nam na przeszkodzie kariery. Warto swoim myśleniem wybiec trochę dalej - przekonuje.
Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej dyskusji w "4 do 4".
(ac/tj)

Czytaj także

Muzyka w nauce (raczej) nie pomaga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 15:40
Nie sposób jednoznacznie stwierdzić czy słuchanie muzyki pomoże nam w nauce, czy przeszkodzi. Zdania ekspertów są podzielone.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia wieczorowe na wymarciu

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 17:20
Uniwersytety w Łodzi i Warszawie, ale też Politechnika Warszawska czy krakowska AGH zrezygnowały ze studiów wieczorowych. Czy taka forma studiów ma w Polsce jeszcze jakąś przyszłość?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym tak naprawdę jest odpoczynek?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 13:17
Majówka to doskonały czas, żeby odsapnąć, zwolnić tempo życia i po prostu odpocząć. Sposobów na to jest wiele.
rozwiń zwiń