Nuda jest dobra dla mózgu!

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2014 13:00
Woody Allen twierdzi, że "wieczność jest nudna, szczególnie pod koniec". Tymczasem są psychologowie, którzy w nudzeniu się nie widzą nic złego. Co więcej - w swojej pracy udowadniają, że nuda też może być terapią.
Audio
  • Kongres nudologiczny - czy można się na nim nudzić? (Czwórka/Poranek OnLine)
Nuda jest dobra dla mózgu
Foto: Glow Images/East News

- W naszej kulturze do nudy podchodzi się negatywnie. Nawet w defincji słownikowej jest ona określana jako niemiły stan związany z bezczynnością i brakiem poczucia sensu istnienia - mówi Mariusz Filkenstein, organizator Konferencji Nudologicznej. - Ale nuda może kojarzyć się pozytywnie. Zwłaszcza jeśli będziemy rozumieć ją jako czas, w którym możemy sobie pewne rzeczy poukładać, czy przemyśleć. To chwila wytchnienia dla naszego mózgu. Niezbędna, by mógł on właściwie pracować.

/

Naukowcy dowodzą także, że nuda nudzie nierówna i że każdy z nas ma jeden rodzaj nudy, który jest dominujący. - Nuda reaktywna, kiedy na przykład siedzimy na nudnym wykładzie i zaczynamy bawić się telefonem. Nuda poszukiwawcza, czyli smart boredom. Do tego nuda regulująca - wymienia rozmóczyni Zuzy Wróbel. - W XIX wieku pojawiło się jeszcze jedno określenie, a mianowicie "rest cure". Oznaczało ono terapię za pomocą nudy. W ten sposób m.in. była leczona słynna pisarka Virgina Woolf.

Według badań naukowców z Wielkiej Brytanii, średnio nudzimy się przez sześć godzin tygodniowo, co przy przeciętnej długości życia oznacza, że nuda może zabrać nam nawet dwa lata. Ale ile rzeczy jesteśmy w stanie wymyśleć...

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka psychologia rozrywka
Czytaj także

Ostatnia diabielska noc, czyli przepis na wieczór panieński

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2013 13:00
Powinien być dobrze przygotowany, bo już do końca życia ma nam się kojarzyć się z utratą wolności. Fajnie by było zrealizować scenariusz z "Kac Vegas" albo filmu "Druhny"; na co dzień jednak wieczory kawalerskie przebiegają mniej burzliwie. I bez Mike Tysona...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy osoby bezdzietne należy opodatkować?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:49
Pomysł Tomasza Terlikowskiego, aby opodatkować osoby bezdzietne, wywołał masę kontrowersji i dyskusji. Mocnych zdań i wniosków nie zabrakło również w rozmowie na ten temat w Czwórce, a udział w niej wzięli Dr Monika Mynarska - demograf, oraz socjolog Krzysztof Wielecki.
rozwiń zwiń