Historia interaktywnie - to nauka myślenia

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 13:15
Wielu uczniom nauka historii kojarzy się jedynie z wkuwaniem dat. Tymczasem, jak przekonują specjaliści, te zajęcia mogą być wspaniałą przygodą, wyprawą w dawne czasy - wszystko zależy od inwencji nauczyciela.
Audio
  • Jacek Staniszewski opowiada o konkursie "Lekcja dobrej historii" (Czwórka/Poranek OnLine)
Historia interaktywnie - to nauka myślenia
Foto: Glow Images/East News

Instytut Badań Edukacyjnych już trzeci raz przygotował konkurs dla nauczycieli historii pt. "Lekcja dobrej historii"
- Dobra lekcja historii to taka, która jest godna zapamiętania, czegoś uczy - mówi Jacek Staniszewski z Pracowni Historycznej Instytutu Badań Edukacyjnych i nauczyciel historii. - Taka lekcja jest efektywna i efektowna zarazem.

Gość Czwórki podkreśla, że lekcja powinna być zbudowana wokół czegoś, żeby nie polegała tylko na tym, że nauczyciel opowiada, a uczniowie słuchają. - Lekcja to nie show nauczyciela - uczniowie są uczestnikami, a nie tylko słuchaczami czy widownią - podkreśla Staniszewski. - Bardzo istotnym jest zaangażowanie uczniów. 
Interesująca lekcja historii może być zorganizowana wokół materiału źródłowego, zdjęcia, wybranego pytania czy problemu. Takie zajęcia dają szansę uwolnienia się od schematu podręczników, pokazują, że nauka historii to ćwiczenie samodzielnego myślenia i wyciągania wniosków.
Konkurs organizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych tworzy też płaszczyznę wymiany pomysłów między nauczycielami. Pedagodzy przyznają, że dyskusje i wymiana pomysłów są bardzo inspirujące.
Do konkursu można się zgłaszać do 11 lipca.

(pjkd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja HISTORIA
Czytaj także

Uniwersytet Jagielloński kończy... 650 lat!

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
Codziennie zaglądamy na Uniwersytet Jagielloński, by pokazać Wam jak wygląda jego życie codzienne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzi ludzie nie celebrują 4 czerwca

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 16:00
Okazuje się, że nie wszyscy ludzie urodzeni w latach 90. wiedzą, co wydarzyło się 4 czerwca 25 lat temu. - Świat PRL-u i przełomu ustrojowego część z nich wspomina tylko jako element popkulturowego folkloru - mówi w Czwórce Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

WF - lekcja atrakcyjna dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 10:30
Coraz więcej dzieci i młodzieży korzysta ze zwolnień z zajęć WF-u. Nie lubią szkolnej aktywności fizycznej, nudzą się na tych lekcjach, a niektórzy czują się niedoceniani. Czas to zmienić - w tym celu wystartował projekt "WF z klasą".
rozwiń zwiń