American Pie - to nie tylko tytuł filmu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 05:30
W cyklu "Letnie hity sprzed lat" prześwietliliśmy utwór Dona McLeana "American Pie" z 1971 roku.
Audio
  • "American Pie" - najbardziej skomplikowany przebój w historii muzyki? (Czwórka/Poranek Online)
Utwór American Pie Dona McLeana ukazał się w 1971 roku. Piosenka doczekała się wielu coverów, w tym m. in. w wykonaniu Madonny
Utwór "American Pie" Dona McLeana ukazał się w 1971 roku. Piosenka doczekała się wielu coverów, w tym m. in. w wykonaniu MadonnyFoto: mat. prasowe

Piosenkę skomponował i zaśpiewał 26-letni amerykański artysta, Don McLean. Czas pokazał, że był to największy przebój w jego dorobku.

Utwór "American Pie" trwa ponad osiem minut i powstał w hołdzie dla legendy amerykańskiego rock'n'rolla, Buddy Holly'ego. Tekst piosenki pełen jest trudnych do rozszyfrowania aluzji i odniesień. Żeby go zrozumieć trzeba dysponować wiedzą na temat historii muzyki i amerykańskiej kultury.

- "American Pie" to głos pokolenia Woodstock. Są tu odniesienia do Janis Joplin i do amerykańskiej polityki z lat 70. - mówi dziennikarz muzyczny Tomasz Brusik. - Główny motyw dotyczy jednak śmierci muzyki. McLean uważa, że katastrofa lotnicza, w której w lutym 1959 roku zginęli trzej pionierzy rock and rolla: Buddy Holly, Ritchie Valens i The Big Bopper, była "dniem, którym umarła muzyka". Skończyła się pewna epoka. Epoka tańca i radości.

Czytaj także: Historia utworu "Low Rider" grupy War >>>

W USA "American Pie" jest jedną z najbardziej popularnych piosenek. Ocenia się, że amerykańskie radiostacje nadały ją już prawie cztery miliony razy.

Utwór McLeana był wielokrotnie interpretowany przez innych artystów. Także przez Madonnę, która w 2000 roku zaśpiewała tę piosenkę na potrzeby filmu "Układ prawie idealny" w reżyserii Johna Schlesingera.

(kul/kd)

Czytaj także

Tobiasz Biliński: nie mam nic przeciwko muzyce pop

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2014 18:25
Założył zespół, pisze teksty, komponuje muzykę, aranżuje ją i organizuje sobie koncerty. Nie uważa się przy tym za wszechwiedzącego, ale po prostu nauczył się liczyć na samego siebie. - Nie wierzę, że ktoś załatwi coś za mnie dobrze, dlatego staram się wszystko robić sam - mówi Tobiasz Biliński, lider grupy Coldair.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paweł Małaszyński: nie mógłbym być kelnerem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 11:30
Aktor Paweł Małaszyński, stylista Tomasz Jacyków, wokalistka Kasia Nosowska - to dziś gwiazdy wielkiego formatu. Każdy z nich swoją karierę zawodową zaczynał jednak inaczej, niż moglibyśmy to sobie wyobrażać. Kto z nich był kelnerem, a kto gońcem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smolik: Męskie Granie Orkiestra gra bezkompromisowo

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 12:00
Tuż po premierze singla "Elektryczny" stało się jasne, że będzie to jeden z największych przebojów tego lata. Nie ma w tym nic dziwnego, bo utwór jest dziełem Orkiestry Męskie Granie, w skład której wchodzą m. in. Brodka, Dawid Podsiadło i Andrzej Smolik.
rozwiń zwiń