Tomasz Jacyków: w modzie panuje dowolność, ale liczy się styl

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 11:00
- W starożytnej Grecji zarost kojarzył się z mądrością i statecznością - mówi Tomasz Jacyków. - Teraz, zarówno w modzie jak i sztuce fryzjerskiej panuje absolutny pluralizm. Dlatego według mnie, nie chodzi o to czy broda jest modna, czy nie. Tylko o to jak ona wygląda.
Audio
  • Tomasz Jacyków opowiada o modzie na przestrzeni wieków (Czwórka/Poranek OnLine)
Tomasz Jacyków jest znanym polskim stylistą. Zajmuje się także personal shopingiem, przy czym podkreśla, że na zakupy wybiera się tylko z odważnymi ludźmi
Tomasz Jacyków jest znanym polskim stylistą. Zajmuje się także "personal shopingiem", przy czym podkreśla, że na zakupy wybiera się tylko z odważnymi ludźmi Foto: Wojciech Kusiński

W starożytnej Grecji po raz pierwszy pojawił się także zawód fryzjera. Wykonywali go niewolnicy i radzili sobie całkiem nieźle - umieli strzyc, karbować, ondulować i farbować włosy. - Potem sztuka fryzjerska dostosowywała się do wymogów kolejnych epok. W średniowieczu, kiedy Kościół dyktował modę, szaleństw nie było. Potem przyszedł renesans i sztywny gorset konwenansów znacznie się poluzował - opowiada stylista. - Zarosty pojawiały się, potem wychodziły z mody. Ostatnio, mniej więcej od dwóch lat, znów są na topie. I mnie to cieszy, bo dzięki temu możemy wymodelować te nasze słowiańskie, okrągłe twarze bez wyrazu.

Czytaj także: Jessica Mercedes opowiada o urokach życia blogerki [WYWIAD] >>>

Barber
Barber shop w Indiach

Decydując się na zapuszczenie brody lub wąsów nie warto zdawać się na przypadek, bo zaniedbany zarost po prostu źle wygląda. W tym celu należy wybrać się do barber shopu. - W Europie takie sklepy istnieją od zawsze, u nas były przed wojną i teraz na szczęście wracają - mówi gość "Poranka OnLine". - To specjalistyczne salony fryzjerskie dla mężczyzn, gdzie nie tylko można się ostrzyc, ale też kupić specjalne kosmetyki do pielęgnacji zarostu.

Jeśli zaś chodzi o tendencje, które będą obowiązywały w nadchodzącym sezonie Tomasz Jacyków stawia na jeden trend. - Mężczyzna powinien mieć znakomicie ostrzyżone włosy, a nie przesadnie wymodelowane - wyjaśnia. - Wyfryzowany pan z toną lakieru nigdy nie będzie robił dobrego wrażenia. Bo to wygląda dość karykaturalnie.

Rozmówca Michała Migały i Mariusza Infuleckiego podkreśla też, że dziś w modzie trudno o prawdziwą rewolucję. - Tak naprawdę to wszystko już było. I choć, co jakiś czas, pojawiają się jakieś nowości, to rdzeń pozostaje bez zmian - mówi. - Dlatego, żeby bawić się modą, warto dobrze poznać jej historię. Wtedy łatwiej nam będzie znaleźć swój oryginalny styl.

Katarzyna Sokołowska opowiada o alternatywnym modelingu i brzydocie ludzkich charakterów [WYWIAD] >>>

Więcej o historii mody oraz o rozwoju sztuki fryzjerskiej dowiesz się słuchając całej rozmowy z "Poranka OnLine".

(kul/pj)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
szeleszczyciel2014-09-03 14:53 Zgłoś
Niech ten pan Jacyków nie zmyśla, że jakieś "barber shopu" były w Europie od zawsze, bo w różnych krajach Europy różnie się to nazywa! Możliwe, że w waszej Polsce, z której robicie podległy Amerykanom kraj nazywa się to po angielsku. Polacy są nietwórczy, tylko powielają to, co się gdzieś indziej wymyśla. No bo co Polak ostatnio wymyślił, co zawładnęłoby światem, co? Polskość dziś, to taka murzyńskość, sam ten modziarz Jacyków wygląda, jak Murzyn z Bronxu w tej czapie i okularach.
szeleszczyciel2014-09-03 14:05 Zgłoś
Do tego waszego radia, przeważnie do czwórki, często przychodzo jakieś takie-o kapeluszniki z brodami. Co to za wiara to? Może to jakie jechowe, albo co jeszcze innego? Jak nie w kapeluszach, to w czapie i z kołtunami. Choćby było gorąco, to on się nie rozbierze i nawet w piwnicy siedziałby w ciemnych okularach.

Czytaj także

Katarzyna Sokołowska: w ludziach razi mnie brzydota charakteru

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:50
- Moda jest marzeniem, dążeniem do doskonałości, a modeling to zawód, który wymaga od kobiety perfekcji - mówi Katarzyna Sokołowska. Reżyserka pokazów oraz jurorka programu "Top Model" opowiada w Czwórce o kanonie piękna, modelkach alternatywnych oraz... miłości do muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radek Kotarski: warto iść na studia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:00
Radek Kotarski jest twórcą słynnego kanału popularnonaukowego "Polimaty” w serwisie Youtube.com. Jego profil obserwuje ponad 281 tysięcy subskrybentów. Vloger w swoich filmach nie skupia się na jednej dziedzinie i porusza rozmaite tematy. W studiu Czwórki rozmawialiśmy z autorem "Polimatów” o systemie edukacji w polskich szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata 90. to była era muzyki pop!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 10:00
W latach 90. na świecie nastąpił gwałtowny rozwój muzyki pop. Producenci szukali młodych i zdolnych muzyków na castingach. Następnie tworzyli boysbandy i girlsbandy, które zdobywały szczyty popularności nie tylko w swoich krajach, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń