Tomasz Jacyków: w modzie panuje dowolność, ale liczy się styl

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 11:00
- W starożytnej Grecji zarost kojarzył się z mądrością i statecznością - mówi Tomasz Jacyków. - Teraz, zarówno w modzie jak i sztuce fryzjerskiej panuje absolutny pluralizm. Dlatego według mnie, nie chodzi o to czy broda jest modna, czy nie. Tylko o to jak ona wygląda.
Audio
  • Tomasz Jacyków opowiada o modzie na przestrzeni wieków (Czwórka/Poranek OnLine)
Tomasz Jacyków jest znanym polskim stylistą. Zajmuje się także personal shopingiem, przy czym podkreśla, że na zakupy wybiera się tylko z odważnymi ludźmi
Tomasz Jacyków jest znanym polskim stylistą. Zajmuje się także "personal shopingiem", przy czym podkreśla, że na zakupy wybiera się tylko z odważnymi ludźmi Foto: Wojciech Kusiński

W starożytnej Grecji po raz pierwszy pojawił się także zawód fryzjera. Wykonywali go niewolnicy i radzili sobie całkiem nieźle - umieli strzyc, karbować, ondulować i farbować włosy. - Potem sztuka fryzjerska dostosowywała się do wymogów kolejnych epok. W średniowieczu, kiedy Kościół dyktował modę, szaleństw nie było. Potem przyszedł renesans i sztywny gorset konwenansów znacznie się poluzował - opowiada stylista. - Zarosty pojawiały się, potem wychodziły z mody. Ostatnio, mniej więcej od dwóch lat, znów są na topie. I mnie to cieszy, bo dzięki temu możemy wymodelować te nasze słowiańskie, okrągłe twarze bez wyrazu.

Czytaj także: Jessica Mercedes opowiada o urokach życia blogerki [WYWIAD] >>>

Barber
Barber shop w Indiach

Decydując się na zapuszczenie brody lub wąsów nie warto zdawać się na przypadek, bo zaniedbany zarost po prostu źle wygląda. W tym celu należy wybrać się do barber shopu. - W Europie takie sklepy istnieją od zawsze, u nas były przed wojną i teraz na szczęście wracają - mówi gość "Poranka OnLine". - To specjalistyczne salony fryzjerskie dla mężczyzn, gdzie nie tylko można się ostrzyc, ale też kupić specjalne kosmetyki do pielęgnacji zarostu.

Jeśli zaś chodzi o tendencje, które będą obowiązywały w nadchodzącym sezonie Tomasz Jacyków stawia na jeden trend. - Mężczyzna powinien mieć znakomicie ostrzyżone włosy, a nie przesadnie wymodelowane - wyjaśnia. - Wyfryzowany pan z toną lakieru nigdy nie będzie robił dobrego wrażenia. Bo to wygląda dość karykaturalnie.

Rozmówca Michała Migały i Mariusza Infuleckiego podkreśla też, że dziś w modzie trudno o prawdziwą rewolucję. - Tak naprawdę to wszystko już było. I choć, co jakiś czas, pojawiają się jakieś nowości, to rdzeń pozostaje bez zmian - mówi. - Dlatego, żeby bawić się modą, warto dobrze poznać jej historię. Wtedy łatwiej nam będzie znaleźć swój oryginalny styl.

Katarzyna Sokołowska opowiada o alternatywnym modelingu i brzydocie ludzkich charakterów [WYWIAD] >>>

Więcej o historii mody oraz o rozwoju sztuki fryzjerskiej dowiesz się słuchając całej rozmowy z "Poranka OnLine".

(kul/pj)

Czytaj także

Katarzyna Sokołowska: w ludziach razi mnie brzydota charakteru

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 11:50
- Moda jest marzeniem, dążeniem do doskonałości, a modeling to zawód, który wymaga od kobiety perfekcji - mówi Katarzyna Sokołowska. Reżyserka pokazów oraz jurorka programu "Top Model" opowiada w Czwórce o kanonie piękna, modelkach alternatywnych oraz... miłości do muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radek Kotarski: warto iść na studia

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 13:00
Radek Kotarski jest twórcą słynnego kanału popularnonaukowego "Polimaty” w serwisie Youtube.com. Jego profil obserwuje ponad 281 tysięcy subskrybentów. Vloger w swoich filmach nie skupia się na jednej dziedzinie i porusza rozmaite tematy. W studiu Czwórki rozmawialiśmy z autorem "Polimatów” o systemie edukacji w polskich szkołach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lata 90. to była era muzyki pop!

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 10:00
W latach 90. na świecie nastąpił gwałtowny rozwój muzyki pop. Producenci szukali młodych i zdolnych muzyków na castingach. Następnie tworzyli boysbandy i girlsbandy, które zdobywały szczyty popularności nie tylko w swoich krajach, ale również na całym świecie.
rozwiń zwiń