X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od zniewolenia do wolności

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2010 13:59
W Gdańsku powstanie Muzeum II Wojny Światowej
Audio

Już za niespełna 4 lata otwarte zostanie pierwsze w Polsce Muzeum II Wojny Światowej. Nie bez przyczyny na jego siedzibę wybrano Gdańsk. To tam 1 września 1939 r. salwy z pancernika Schleswig-Holstein zapoczątkowały najstraszliwszy konflikt w historii ludzkości. O idei przyświecającej twórcom placówki mówił w "Poranku" z Gdańska wicedyrektor muzeum Janusz Marszalec.

– Muzeum ma mieć charakter uniwersalny. Planujemy pokazać eksponaty przedstawiające różne perspektywy konfliktu, wojnę z punktu widzenia wielu narodów – tłumaczył w rozmowie z Dominiką Sygiet i Romkiem Wójcikiem.

W tym celu twórcy muzeum poszukują listów, dokumentów, pamiętników, elementów ubioru czy uzbrojenia pochodzących z różnych zakątków Europy. Na przedstawienie eksponatów z Polski przeznaczone zostanie pięćdziesiąt procent powierzchni wystawowej, a na pozostałej części ukazane zostaną zagraniczne świadectwa światowego konfliktu.

– Zasadnicza część wystawy ma zaczynać się pod ziemią i prowadzić do wieży widokowej – podkreśla dyrektor. Taki spacer korytarzami placówki ma ukryte znaczenie. – Wojna to sytuacja opresji, nacisku, terroru, a więc wchodzimy w mroczne podziemia, które to symbolizują. Potem stopniowo wznosimy się ku górze do pięknej, przeszklonej wieży widokowej, z której zobaczymy odbudowany Gdańsk. To jest bardzo ciekawe ideowe założenie projektantów – tłumaczył Janusz Marszalec.

Wizyta w muzeum ma być więc symboliczną podróżą od zniewolenia ku wolności.

ap/ŁSz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowy dokument z pierwszych minut II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 13:45
Niepublikowany dotąd meldunek sytuacyjny z 1 września 1939 r. z godz. 4.49 informuje o niemieckich bombowcach lecących w kierunku Wielunia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedem dni na Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2011 06:00
7 września 1939 roku, po siedmiu dniach bohaterskiej walki skapitulowała załoga Westerplatte.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga z piekła do piekła

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 07:00
Dostać w mordę czy w nerki? Lepiej w mordę...
rozwiń zwiń