Polak w kinie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2010 13:06
Najchętniej oglądamy filmy amerykańskie i polskie, na ogół komedie. W kinie przeszkadzają nam rozmowy przez komórkę – wynika z raportu instytutu Ipsos.
Audio
Polak w kinie
Foto: Glow Images/East News

Do kina najczęściej chodzimy między 17 i 20 w weekend, ale coraz częściej zwłaszcza młodzi kinomani wybierają seanse przedpołudniowe i w środku tygodnia – zauważa Marcin Trzciński z instytutu badawczego Ipsos. Eksperci instytutu  sporządzili raport na temat preferencji kinowych Polaków. – Zbadaliśmy zarówno upodobania dotyczące filmów, gatunków filmowych, jak i samych kin jako miejsc, gdzie spędza się czas – podkreśla gość „Poranka”.

W ciągu mijającej dekady przyzwyczailiśmy się do multipleksów wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę projekcyjną, będących zarazem centrami rozrywki nie tylko związanej z kinem. Czy zatem kina studyjne, dysponujące niewielkimi salami i pozbawione typowych dla multipleksów atrakcji, nadal są w stanie przyciągnąć widzów? – Kina studyjne mają zupełnie inną specyfikę. Chodzą do nich nieprzypadkowi widzowie, by oglądać nieprzypadkowe filmy – mówi Marcin Trzciński. Jak wyjaśnia, kameralna i nieco elitarna atmosfera kin studyjnych rekompensuje widzom brak wygód czy gorszą jakość obrazu i dźwięku.

Jakie filmy oglądamy najczęściej? – Zarówno kobiety, jak i mężczyźni najchętniej oglądają komedie – wyjaśnia Marcin Trzciński. Zdecydowanie preferujemy kino amerykańskie i polskie. – Ambitniejsi widzowie wybierają kino europejskie, na przykład francuskie, hiszpańskie czy skandynawskie. Najambitniejsi szukają egzotyki, chodzą na filmy z Bollywood czy Ameryki Południowej – mówi gość „Poranka”.

Co nam przeszkadza w kinie? 80 procent respondentów wskazało na rozmowy przez komórkę. Na liście potencjalnie uciążliwych „zjawisk” znalazł się też alkohol. – Myślimy tak: sami chętnie wypilibyśmy lampkę wina czy piwo, ale obawiamy się, jak inni zachowywaliby się po wypiciu alkoholu – wyjaśnia gość „Poranka”.

ŁSz

 

Szczegóły w rozmowie Dominiki Sygiet i Romka Wójcika z Marcinem Trzcińskim. Posłuchaj/zobacz.

Zobacz więcej na temat: Ameryka Południowa dominic

Czytaj także

Newest Zealand na żywo w Czwórce - zobacz!

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2010 12:44
Zespół wystąpił w audycji "S4 - studio polskich nagrań" 23 października 2010.
rozwiń zwiń

Czytaj także

OSA łączy pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2010 18:05
W ramach toruńskiego projektu Otwarta Scena Alternatywna, działa amatorska międzypokoleniowa grupa teatralna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy pełni strachu

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 11:23
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakub Żulczyka zatytułowana "Instytut". Autor gościł w "Stacji Kultura".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieszkańcy pełni strachu

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2010 06:50
Właśnie ukazała się najnowsza książka Jakub Żulczyka zatytułowana "Instytut".
rozwiń zwiń