X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Odciski palców zdradzą całą prawdę

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2011 11:44
– Jeżeli ktoś będzie chciał zrzucić na kogoś odpowiedzialność, podkładając na miejscu przestępstwa jego linie papilarne, to my na pewno to odkryjemy – przyznaje ekspert daktyloskopii.
Audio

Wciąż jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z przestępczością jest daktyloskopia, czyli technika śledcza zajmująca się badaniami porównawczymi linii papilarnych w celu ustalenia sprawcy czynu zabronionego. Tajniki daktyloskopii zdradzali w "Poranku" Czwórki podinsp. Mirosław Rosak i nadkom. Robert Arciszewski z Instytutu Badawczego Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, eksperci w tej dziedzinie.

– W pierwszej fazie postępowania zabezpieczmy ślady daktyloskopijne na miejscu przestępstwa – tłumaczy nadkom. Robert Arciszewski. – Jak już mamy takie ślady, to później musimy je z czymś porównać – wyjaśnia dalej. W tym celu, policjanci typują osoby, które mogłyby mieć związek z zdarzeniem i następnie pobierają od nich odciski palców. – Po porównaniu zebranego materiału możemy odpowiedzieć na pytanie, kto ma związek z przestępstwem a kto nie – wyjaśnia ekspert.

Eksperci podkreślają, że badania porównawcze nie wyglądają tak jak w serialu „CSI” i nie trwają tak krótko. – Póki co, nie ma takiej możliwości, że kładziemy ślad niezidentyfikowanych przez nikogo wcześniej linii papilarnych na skaner i za chwilę na ekranie pokazuje nam się ich "właściciel" – tłumaczy podinsp. Mirosław Rosak. Jak tłumaczy ekspert, policjanci korzystają z automatycznego systemu identyfikacji daktyloskopijnej, który jednak nie jest tak technologicznie zaawansowany i nie wykonuje za nich całej pracy.

– W rzeczywistości ekspertowi ukazuje się lista kilkunastu osób, których linie papilarne podobne są do tych zebranych na miejscu przestępstwa. Następnie on sam, przy pomocy „szkiełka i oka” musi odnaleźć linie najbardziej zgodne względem siebie – tłumaczy nadkom. Robert Arciszewski. Jak podkreśla ekspert, ta zgodność nie zawsze wystąpi miedzy materiałem a pierwszą pozycją z listy. – Czasem jest tak, że jest to piąte, dziesiąte lub dalsze miejsce – zaznacza.

Z ekspertami daktyloskopii będzie można się spotkać na 15. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 28 maja w Parku Marszałka Rydza Śmigłego przy ulicy Rozbrat w Warszawie.

Więcej w rozmowie Romka Wójcika z podinsp. Mirosławem Rosakiem i nadkom. Robertem Arciszewskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej strony tekstu.

ap

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niezupełnie jak w "CSI"...

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2010 17:50
Seriale propagują fikcyjny obraz kryminalistyki. W badaniach śladów przestępstwa liczy się przede wszystkim dokładność, nie szybkość - mówi ekspert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowa fikcja wkracza do życia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2010 21:33
Odcisk palca, układ żył dłoni, wygląd tęczówki oka - biometria zbada wiele cech człowieka, byle uchronić nas przed oszustami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Z DNA wynika, że blondynka

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:00
Określenie na podstawie DNA, czy morderca jest brunetem, czy blondynem, jest już możliwe nie tylko w serialu kryminalnym. Polsko-holenderski zespół badawczy opracował na to nową metodę kryminalistyczną.
rozwiń zwiń