Ruszyła akcja "Bezpiecznie nad wodą". Daj się uratować!

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 11:00
Trwa 4. edycja kampanii "Bezpiecznie nad wodą". Na plażach i kąpieliskach można oglądać m. in. pokazy ratownictwa wodnego. – Uczymy, jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą i jak cało wrócić do domu – mówią organizatorzy.
Audio
  • Rozmowa z Włodzimierzem Kleniewskim i Pawłem Błasiakiem

Pomysł zainicjowania tej kampanii pojawił się po tragicznym w skutkach białym szkwale, który przeszedł na Mazurach w 2007 roku. Życie wówczas straciło 12 żeglarzy. Pierwotnie akcja obejmowała jedynie tereny mazurskie i nazywała się "PGNiG Bezpieczne Mazury", z czasem objęła także tereny nadmorskie i Podkarpacie.

Organizatorzy akcji są pewni, że ten, kto brał udział w ubiegłorocznym pikniku, w tym roku również się pojawi. – Nad Soliną to spore wydarzenie, bo łączymy naszą akcję z ogromnym festiwalem szantowym – wyjaśnia Włodzimierz Kleniewski dyrektor departamentu marketingu i komunikacji PGNiG. – Na koncerty przychodzi po kilka tysięcy osób, jest świetna atmosfera.

Pikniki w cyklu "Bezpiecznie nad wodą" mają charakter otwarty. Każdy może w nich uczestniczyć. – Nasze działania skierowane są głównie do ludzi młodych – tłumaczy Kleniewski. – Uczymy, jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą i jak cało wrócić do domu.

Tylko czy takie akcje rzeczywiście coś zmieniają, trafiają do świadomości ludzi? Według WOPR są skuteczne, a liczba ofiar wypadków nad wodą maleje. – Cieszymy się, że jest ktoś, kto chce inwestować w bezpieczeństwo na wodzie, bo liczba wypadków śmiertelnych wciąż jest zatrważająca – mówi Paweł Błasiak, prezes mazowieckiego WOPR. – W zeszłym roku najwięcej utonięć miało miejsce właśnie tam, gdzie nie ma ratowników. Tymczasem takie akcje powodują, że ludzie zaczynają chodzić na strzeżone kąpieliska. Dlatego cały czas powtarzamy: "dajcie się uratować, chodźcie tam, gdzie widzi was ratownik".

W tym roku w ramach akcji "Bezpiecznie nad wodą" odbędzie się pięć pikników. Pierwsza impreza miała już miejsce w Mikołajkach, a następna odbędzie się w najbliższy weekend na plaży w Kołobrzegu. Będą m. in. pokazy ratownictwa, a gwiazdą wieczoru będzie zespół IRA.

Więcej na temat planowanych pikników w ramacha kampanii "Bezpiecznie nad wodą" dowiesz się, słuchając całej rozmowy w audycji "Poranek".

(kd)

Zobacz więcej na temat: IRA Kołobrzeg Mazury
Czytaj także

Zamiast ćpać, dzieciaki w Polsce rozwijają swoje pasje

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 14:47
Według ostatnich badań aż 80 procent młodych ludzi nie bierze narkotyków. Ruszyła właśnie pierwsza w Polsce kampania antynarkotykowa, która nie pokazuje dramatycznych skutków zażywania, ale ciekawe, pełne pasji życie osób, które tego nie robią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inwestujemy w człowieka, nie w papier (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 09:14
Grzegorz Jach (Komenda Główna Policji): Chcemy rozmawiać z młodzieżą, po to, by zachęcić ją do aktywności społecznej i odrzucenia nałogów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pada deszcz? Zjedź na chodnik

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2011 16:39
Dariusz Podleś (policjant): Gdy pada mocny deszcz rowerzysta może korzystać z chodnika, ale musi pamiętać, że jest tam gościem.
rozwiń zwiń