Jaka jest prawda o rynku pracy?

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 11:02
Zewsząd słychać, że sytuacja na rynku pracy jest zła, że jest kryzys. Jak się jednak okazuje oferty pracy pojawiają się jest coraz częściej a PKB rośnie.
Audio

– Pesymizm związany z rynkiem pracy wynika z powszechnie głoszonych haseł. Dlaczego więc ja mam mówić, że jest dobrze, skoro inni mówią, że jest źle – zauważa Robert Seges z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Nasze wyniki gospodarcze, m.in. wzrost PBK, pokazują, że nie ma co załamywać rąk.

Negatywne oczekiwania, co do rzeczywistości rynkowej wynikają też z obserwacji tego, co dzieje się w innych krajach. Instynktownie boimy się sytuacji, jaka panuje chociażby w Grecji. Prawda jest jednak taka, że kryzys w innych krajach może się dobrze odbić na naszym podwórku. Jak zauważa Robert Seges, gdy kilka lat temu było zamieszanie na rynku amerykańskim, to wzrosła liczba projektów amerykańskich realizowanych w Polsce.

Z końcem roku wygasają przepisy ustawy antykryzysowej. Jak się okazuje pracodawcy wcale nie zamierzają zwalniać pracowników zatrudnionych na czas określony z możliwością powtarzania takich umów, które zawierane były w myśl przepisów. Opłaca im się bowiem zatrzymać wyszkolonych pracowników.

Jak zauważa Agnieszka Bulik z Agencji Dworactwa Personalnego Randstad, forma pracy tymczasowej spodobała się części pracodawcom - dla nich jest bardzo korzystna. Niemniej jednak wybierając taką formę zatrudnienia będą powodować oni wahania liczby bezrobotnych. – Skoro ktoś będzie chwilę pracował, a później szukał pracy, to bezrobocie będzie rosło – tłumaczy.

Więcej o sytuacji na polskim rynku pracy, dowiesz się z "Poranka".

ap

Czytaj także

Minusy i plusy bycia wolnym strzelcem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2011 09:14
Nie dla każdego taki sposób zarabiania na życie jest odpowiedni. Kto nie umie organizować sobie czasu czy oddzielać życie zawodowe od prywatnego powinien raczej poszukać normalnej pracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy godzą się na mobbing?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2011 14:41
Z badań wynika, że Polacy dla pracy są w stanie zrobić wiele. Nie straszni nam są aroganccy szefowie, mobbing, długie dojazdy – na to godzi się bardzo wielu z nas. Dlaczego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy specjaliści zawsze są w cenie

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2011 16:50
- Obraz polskiego rynku pracy jest bardzo optymistyczny. Obserwujemy niegasnące zainteresowanie zatrudnianiem nowych specjalistów właściwie w każdej branży - twierdzi Anna Piotrowska-Banasiak z Antal International.
rozwiń zwiń