Trudna sztuka zwalniania pracowników

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2012 13:14
Rzut laptopem, atak na biurko lub zmieszanie szefa z błotem to tylko niektóre reakcje pracowników na wiadomość o zwolnieniu z pracy. Jak tego uniknąć?
Audio
George Clooney w filmie W chmurach
George Clooney w filmie W chmurachFoto: zrzut z ekranu

Zwolnienia to temat trudny nie tylko dla pracowników, których dotyczy, ale także kierowników, na których spoczywa obowiązek przeprowadzenia tego procesu. Jak zwolnić pracownika nie tracąc na tym dobrego wizerunku i nie ryzykować np. procesu w sądzie, wyjaśnia w "Poranku" w Czwórce Kasia Tarnopolska.

Bardzo dużo uwagi firmy przykładają do tego, jak zatrudniać pracownika, znacznie mniej do tego, jak go zwolnić, a to błąd.

- W pierwszej kolejności należy przygotować dobre argumenty, które wyjaśniają naszą decyzję. Każdemu pracownikowi, niezależnie od rodzaju umowy, należy się takie wyjaśnienie. Taka rozmowa powinna być krótka i treściwa – twierdzi Anna Kowalczyk, psycholog, specjalista ds. HR w Nexio Management.

Zwolnienie zawsze łączy się z negatywnymi emocjami. Często odbywa się z dnia na dzień i jest to mocne przeżycie dla każdego.

Rzucenie laptopem, kopnięcie w biurko, soczysta wiązanka, to niektóre reakcje pracowników na tę przykrą wiadomość. To jest dowód na to, że nie potrafimy sobie poradzić emocjonalnie z sytuacją -  twierdzi Izabela Gołębiewska, psycholog z Kliniki Powrotu do Zdrowia.

Ważne jest, żeby nie wdawać się w dyskusje, bo to może grozić płaczem, błaganiem, a nawet omdleniem.

Nie wszyscy umieją zwalniać. Nie jest to proste zadanie. Warto uczyć się od najlepszych. George Clooney w filmie "W chmurach" gra eksperta od zwalniania, który jest podnajmowany firmom niepotrafiącym pozbyć się niechcianych pracowników.

 Zobacz jak robi to mistrz:

Czytaj także

Sprawdź, gdzie Polacy szukają pracy!

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2012 14:40
Polacy są narodem, który najczęściej szuka pracy przez internet. Zajęcia w sieci poszukuje 61 procent z nas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mega zwolnienia w Banku BPH

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 14:13
Bank BPH planuje zmniejszyć zatrudnienie o nie więcej niż 600 pracowników do końca listopada 2012 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwolnili go, a teraz jest szefem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2012 15:44
Stracił pracę, ale nie załamał się. Sprzedał wszystko, co posiadał, otworzył własną firmę i zatrudnia teraz dawnych kolegów.
rozwiń zwiń