Dobrzy dorośli i dzieci ulicy

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2012 12:51
Streetworker ze Stowarzyszenia Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Warszawa Praga Północ to osoba, która dociera do dzieci, które nie poddaja się wychowawczym wpływom różnych placowek i instytucji - akcepuje je, takimi jakimi są.
Audio

Tomek Szczepański, koordynator, założyciel i pomysłodawca Stowarzyszenia Grupy Pedagogiki i Animacji Społecznej Warszawa Praga Północ (Gpas Praga Północ) już nie pracuje na ulicy, dziś szkoli tych, którzy zaczynają taką pracę - jako streetworkerzy, animatorzy uliczni, pedagodzy. Sam przez wiele lat też to robił, starał się pomóc rozładować agresję budzącą się w młodych ludziach.

- Z bólem przyznaję, że wśród młodych ludzi agresji jest co raz więcej - mówi Szczepański w rozmowie z Justyną Dżbik. - Dziś jest łatwiejszy dostęp do narkotyków. Kiedyś problemem było wąchanie klejów i rozpuszczalników. Dziś dzieciaki palą marihuanę, biorą jakieś chemiczne substancje. Ja patrzę na swoich podopiecznych, którzy dziś mają dwadzieściakilka lat, nie da się z nimi rozmawiać, mają przeorany mózg. Niby zakładają rodziny, niby rodzą się dzieci, ale to wszystko są wpadki, zaliczają pierwsze więzienia, mają kuratorów.

Nasze społeczeństwo nie uczy jak radzić sobie z agresją, dorośli nie rozmawiają z dziećmi. Te od najmłodszych lat uciekają w narkotyki i alkohol.

Gpas dociera do dzieciaków w wieku 8-16 lat, które nie poddają się wychowawczym wpływom różnych placówek i instytucji, to młodzież oporna i niepokorna. Ich przestrzenią życiową jest ulica i podwórko, czyli miejsca niebezpieczne.

- Streetworker to dobry dorosły - który nie moralizuje, nie mówi, że nie możesz palić, nie ocenia. Ja nie przeżyłem często tego, co ten młody człowiek przeżył w życiu, jakie ma za sobą traumatyczne doświadczenia - mówi Tomek Szczepański. - Moja rola polega na tym by ich zaakceptować takimi jakimi są - jeśli się to uda to buduję relację opartą na zaufaniu. Wtedy mogą przyjść do mnie i pogadać, poprosić o pomoc - dodaje.

Praska grupa streetworkerów była jedną z pierwszych w Polsce. Dziś w wielu miastach maja kontynuatorów swoich działań. Jak się pracuje z dziećmi ulicy, jak to jest być dobrym dorosłym dowiesz się słuchając audycji "Poranek OnLine", lub oglądając załączony plik wideo.

Zapraszamy również do wysłuchania załaczonego materiału o przemocy w szkole.

(pj)

Czytaj także

MEN chce uczyć z e-podręczników

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2011 06:20
Ministerstwo Edukacji Narodowej zamierza wprowadzić zmiany, które mają odciążyć tornistry. Ale eksperci mają wątpliwości, czy to się uda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczniowski niż. Będzie masowa likwidacja szkół?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 06:17
Do 2014 roku z mapy Polski może zniknąć nawet pięć tysięcy szkół - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń