Polska młodzież ćpa i pije. "Chcą pokolorować sobie świat"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2012 15:23
Najbardziej rozpowszechnioną używką wśród polskich nastolatków wciąż jest alkohol. Ale, zdaniem ekspertów, to nie wszystko. Co dziesiąty dzieciak eksperymentuje z lekami, a sprzedaż dopalaczy w sieci rośnie lawinowo.
Audio

Według badań CBOS i Centrum ds. Przeciw Działania Narkomanii młodzi ludzie odurzają się najczęściej piwem, wódką i winem. Mniej popularne są narkotyki, na przykład marihuana, których przynajmniej raz próbowało "zaledwie" 16 % maturzystów. - Młodzi ludzie wymieniają je między sobą - mówi Katarzyna Malinowska-Sempuch z Open Society Foundations. - Jeden hoduje krzaki i dzieli się z innymi. Wizja, że ktoś "z zewnątrz" przychodzi i namawia dzieci do ćpania, to fantazje dorosłych.

Młodzież eksperymentuje także z lekami. Co dziesiąty uczeń bierze tabletki nasenne bądź psychotropowe, traktując je jako środki odurzające. Wciąż także trwa też problem z handlem "dopalaczami". - Zamiast sklepów z tymi środkami, są witryny internetowe, a import do Polski wzrasta dramatycznie. Przylatują do nas w płytach, pendrive’ach, koszulkach… - wymienia Mariusz Jędrzejko z Mazowieckiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. - Na szpitalnych oddziałach toksykologicznych i psychiatrycznych ląduje coraz więcej młodych ludzi, którzy są ofiarami takich "nowych dopalaczy".

Zdaniem Tomasz Szczepańskiego, street workera, który z dzieciakami pracuje już kilkanaście lat, problem jest "złożony", a jego składowymi są: bieda, strach przed życiem i brak celu. - Chodzi o to, by "pokolorować" sobie świat, a także poczuć się bardziej pewnie - mówi gość Czwórki. - Poza tym jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zwyczajna nuda i chęć, by choć trochę się "rozerwać.

Sami licealiści bagatelizują problem. Dlaczego? Posłuchaj nagrania materiału Martyny Ogonek z "Poranka OnLine", a także rozmowy Kuby Kukli z Tomaszem Szczepańskim, który gościł w studiu.

(kd)

Czytaj także

Justin Bieber? A gdzie są prawdziwi rockendrollowcy?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2012 13:50
Który z dzisiejszych rockmanów ma realną szansę, by zapisać się w historii muzyki? I czy istnieje rock and roll bez używek? – Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie muzykę, którą tworzą, większość tych artystów to rockendrollowcy – mówi ekspert Czwórki. Ale przecież liczy się też styl życia...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Portret polskiego dilera: student lub rolnik

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2012 09:14
Biznes narkotykowy kusi coraz więcej osób. Jeszcze do niedawna nielegalnym obrotem zajmowały się głównie grupy przestępcze. Najnowsze statystyki policyjne pokazują, że teraz handlować "towarem" może każdy: bezrobotny, student, czy uczeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Profilaktyka antynarkotykowa w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2012 13:26
"Requiem dla snu", "Las Vegas Parano", czy "My, dzieci z dworca Zoo" – to tylko kilka znaczących tytułów filmów, dotykających problemu uzależnienia od narkotyków. Niektóre z nich jednak, zamiast pełnić rolę prewencyjną, stały się z czasem kultowymi obrazami w kręgach nałogowców.
rozwiń zwiń