Chcesz fotografować? Zacznij od ulicy, tam też dużo się dzieje

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 10:00
- Powinnością fotografa jest zapisywanie rzeczywistości, niezależnie od skutków, jakie to za sobą niesie. – mówi w Czwórce Andrzej Zygmuntowicz, mistrz fotografii, członek Polskich Związków Artystów Fotografików.
Audio

– Żyjemy w czasach totalnego obłędu, w współczesna fotografia po prostu nas straszy – mówi Zygmuntowicz. – Jeśli spojrzymy na przykład na World Press Photo, czy inne prestiżowe konkursy, widać wyraźnie, że trup ściele się tam gęsto.

Tymczasem, zdaniem gościa Czwórki, dobrym tematem, by rozpocząć swoją przygodę z aparatem, jest… fotografia uliczna. – Żyjemy polityką, sensacją i skandalem – tłumaczy Zygmuntowicz. – Ale poza tym są jeszcze zwykli ludzie i podejrzewam, że ich jest więcej. A szaleństwo, które ma miejsce w mediach dotyczy małej ilości ludzi i zdarzeń. To nie jest obraz świata.

Młody fotograf, według Zygmuntowicza, musi być "odważnym człowiekiem" i natychmiast reagować na to, co dzieje się wokół. – Za pomocą obiektywu można komentować rzeczywistość – mówi ekspert.

Wystawa "Street Foto-co warszawiacy noszą" wieńczy i podsumowuje trzymiesięczne warsztaty fotograficzne zorganizowane przez Okręg Warszawski ZPAF. Można ją oglądać w Starej Galerii ZPAF od 7 grudnia.
Dowiedz się więcej o tym, jak i od czego zacząć swoją przygodę z fotografią, a także o wystawie, słuchając rozmowy z Andrzejem Zygmuntowiczem w "Poranku OnLine".

(kd)

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz fotografować? Wyrzuć dezodorant!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2012 20:25
- Najistotniejsze jest poznania terenu, gdzie żyje gatunek, który chcemy fotografować, a także nauczenie się jego zwyczajów, sposobu poruszania się i psychiki – radzi fotograf przyrody Robert Dróżdż.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miejsca, których już nie ma...

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 08:15
"Hyde Park" odwiedza miejsca kultowe, a zarazem magiczne! Miejsca, które za chwile mogą na dobre zniknąć, zamienione na supermarkety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak internet wpłynął na fotografię?

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2012 11:00
O tym rozmawiamy w audycji "Bed & Breakfast".Ostatnio w dziedzinie fotografii pojawiło się nowe określenie, może i twoje zdjęcia należą do tej kategorii.
rozwiń zwiń