Polaku, czy wiesz, że jesteś Europejczykiem?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 16:38
Czy nasi rodacy są zadowoleni z członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Jakie widzą pozytywne strony tej sytuacji? Na co narzekają? Wyniki przeprowadzonych na ten temat badań zdradza na antenie Czwórki Katarzyna Węsierska.
Audio
  • Czy Polacy są zadowoleni z członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Jakie plusy takiej sytuacji kraju dostrzegają? Co im się nie podoba? Posłuchaj!!!
Polaku, czy wiesz, że jesteś Europejczykiem?
Foto: Glow Images/East News

 - Wyniki badań przedstawiają się optymistycznie – mówi Katarzyna Węsierska. Wyjawia, że powody zadowolenia Polaków z członkostwa w Unii są różne: - Aż 77 procent badanych wskazało na unowocześnienie rynku pracy, a tylko o 1 procent mniej uważa, że dzięki Unii Europejskiej Polska mogła zwiększyć środki pomocy dla ubogich obywateli i włączyć ich w aktywne życie społeczeństwa. Zdaniem większości Polaków, nasze członkostwo w Unii przyczyniło się też do podniesienia poziomu jakości szkolnictwa wyższego – opowiada gość „Poranka OnLine”. Katarzyna Węsierska dodaje, że przeprowadziła wśród naszych rodaków sondę. Jej wyniki pozwalają do pozytywnych aspektów obecnej sytuacji naszego kraju dodać zmianę w infrastrukturze dróg: - Zdaniem niektórych,  budowa obwodnic i tym podobne inwestycje dają szanse na bardziej sprawne przemieszczanie się na drogach – wyjaśnia.

A jakie są złe strony wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej? – Z badań wynika, że dobre rezultaty Polacy dostrzegają tylko w skali globalnej, a nie indywidualnej. Nie są jeszcze, widać, przyzwyczajeni do korzystania z szerokiego wachlarza programów i projektów Unii, które mogłyby im w różnych dziedzinach życia pomóc; niektórzy nawet o podobnych przedsięwzięciach w ogóle nie wiedzą – zdradza gość "Poranka OnLine". I dodaje: - Jeśli chodzi o sondę, niektórzy jej uczestnicy uznali, że członkostwo Polski w Unii Europejskiej w żadnym stopniu nie przyczyniło się do poszerzenia przez nasz kraj oferty pracy dla ludzi młodych.

Więcej szczegółów dotyczących badania znajdziesz w nagraniu z "Poranka OnLine".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska prezydencja w UE: kolorowo i w zgodzie z naturą

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2011 14:03
Polska prezydencja w UE rozpoczyna się już 1 lipca. Ma to być szansa m. in. na promowanie polskiej kultury, a co za tym idzie, polskich projektantów i designerów. Będzie też... ekologicznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Kułakowski nie żyje. Wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2011 07:11
Jan Kułakowski był pierwszym negocjatorem członkostwa Polski w UE i byłym ambasadorem Polski przy Unii. Miał 81 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska nadrobi zaległości w przyjmowaniu prawa UE"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 15:05
Taka deklaracja padła z ust ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w dniu, gdy Komisja Europejska wysyła kolejne dwa pozwy przeciwko Warszawie w związku z niepełnym wdrożeniem wspólnotowych przepisów.
rozwiń zwiń