Zamiast poznawać świat polskie dzieciaki chcą być sławne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2013 15:40
Niezależnie od szerokości geograficznej dzieciaki mają marzenia. Te z Chin chciałyby mieć jakiś wyjątkowy talent, z Brazylii być lepiej wyedukowane, a "Polak Mały" marzy o sławie i bogactwie.
Audio
Zamiast poznawać świat polskie dzieciaki chcą być sławne
Foto: Glow Images/East News

Amerykańscy naukowcy w badaniu "Nowa Definicja Dzieciństwa - The Global Kids Study" sprawdzili, o czym marzą dzieci na całym świecie.

 - To, że dzieciaki w Polsce marzą o bogactwie i sławie wcale nie znaczy, że są zdemoralizowane twierdzi - psycholog i przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Mirosława Kątna. - Ja jednak wezmę w obronę nasze dzieciaki. Bo to, że mówią o sławie, może po prostu oznaczać, że chciałyby coś w życiu osiągnąć.

Inaczej tę kwestię postrzega kulturoznawca dr Radosław Muniak: - Jednym z głównych elementów wpływających na to, że dzieciaki mają takie, a nie inne marzenia są podświadome projekcje pragnień rodziców. Druga, niezwykle istotna sprawa, to media i ich rola w kształtowaniu światopoglądu polskiego społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem programów typu talent show.

Materiał Eweliny Grygiel z "Poranka OnLine" dołączony jest do artykułu. Posłuchaj co jeszcze marzy się dzieciakom.

kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieci

Czytaj także

Sport poprawia kondycję i umacnia rodzinne więzi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 10:40
Uprawiając sport dbamy o zdrowie i budujemy więzi rodzinne. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy portalu Sportowa Rodzina i stworzyli platformę, na której mamy, ojcowie, babcie i wujostwo wymieniają się sportowymi doświadczeniami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedaleko pada jabłko od... znanego rodzica

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 11:20
Słynna mama albo tata na pewno ułatwia start w dorosłe życie. Bywa jednak, że najbardziej utalentowanym dzieciakom nie udaje się wyjść z cienia utytułowanych rodziców. Najłatwiej to zaobserwować w show biznesie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Boisz się zostać rodzicem? "To nie koniec świata"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:00
Statystyczna Polka rodzi 1,4 dziecka. To oznacza starzenie się i wymieranie całego społeczeństwa. "Nasz naród znika z mapy świata!" - alarmują eksperci. Dlaczego młodzi Polacy coraz częściej nie chcą mieć dzieci?
rozwiń zwiń