Boisz się zostać rodzicem? "To nie koniec świata"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 15:00
Statystyczna Polka rodzi 1,4 dziecka. To oznacza starzenie się i wymieranie całego społeczeństwa. "Nasz naród znika z mapy świata!" - alarmują eksperci. Dlaczego młodzi Polacy coraz częściej nie chcą mieć dzieci?
Audio
Sylwia Chutnik w Czwórce
Sylwia Chutnik w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Zdaniem Małgorzaty Nowohuckiej, analityk w CBOS , Polacy chcą mieć dużo dzieci, ale w praktyce po prostu… wychodzi inaczej. - Z badań wynika, że połowa chce mieć dwoje dzieci, niezależnie od sytuacji materialnej i tego, czy są w związku - mówi ekspertka. - Co czwarty Polak chciałby mieć trójkę, a tylko co dziesiąty jedynaka. Ale rzeczywistość weryfikuje te plany.

/

Polska jest na 20. miejscu na świecie pod względem dzietności. Od końca. To oznacza, że zajmujemy 208. pozycję na 228 państw, biorących udział w badaniach. A jest nas tylko 38,5 miliona. - Rok 2012 był kolejnym, w którym odnotowaliśmy przyrost liczby ludności - mówi Artur Satora, rzecznik prezesa Głównego Urzędu Statystycznego . – Jednak badania wykazują, że pierwsze dziecko kobiety mają w wieku 28-30 lat albo później. Tymczasem jeszcze 20 lat temu kobieta rodziła, mając lat 23, więc na przestrzeni krótkiego czasu pojawił się ogromny rozdźwięk wiekowy.

Polacy, zapytani o przyczyny spadku urodzeń, wskazują głównie na obawy kobiet przed utratą pracy. - Jest wiele problemów na bardzo różnych płaszczyznach: od ekonomicznej aż po tę dotyczącą stereotypu "matki" - wymienia w Czwórce Sylwia Hutnik, publicystka, a także szefowa Fundacji "Mama". - Do tego dochodzi brak prawdziwej polityki prorodzinnej, bo choć mamy mnóstwo drobnych ustaw porozrzucanych po różnych resortach, rządzącym brakuje wspólnych pomysłów, dotyczących edukacji, sportu, kultury i zdrowia.

Dowiedz się więcej o tym, co nas czeka, jeśli tendencja spadkowa w zakresie przyrostu naturalnego Polaków się utrzyma, i dlaczego na własnej skórze warto przekonać się, że "dziecko nie jest końcem świata". Posłuchaj nagrań z audycji "4 do 4" .

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka dzieci

Czytaj także

Kobiety, które żadnej pracy się nie boją

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2012 16:19
Hasło "Kobiety na traktory" kojarzy się z socrealizmem. Ale tak naprawdę nie ma nic złego w tym, że panie chcą wykonywać typowo męskie zawody. I nie jest to kwestia równouprawnienia, tylko życiowej pasji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport poprawia kondycję i umacnia rodzinne więzi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 10:40
Uprawiając sport dbamy o zdrowie i budujemy więzi rodzinne. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy portalu Sportowa Rodzina i stworzyli platformę, na której mamy, ojcowie, babcie i wujostwo wymieniają się sportowymi doświadczeniami.
rozwiń zwiń