Maciej Bennewicz: nawiązywanie relacji z dzieckiem może być łatwe

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 13:00
– Choć mówimy, że dzieci są dla nas najważniejsze, tak naprawdę wcale się nimi nie zajmujemy. Przepędzamy je jak muchy, gdy zaczynają zadawać pytania – mówi w Czwórce Maciej Bennewicz, coach, socjolog i autor książki "Rozmowy z Karolcią, czyli coaching przy herbacie".
Audio
  • Maciej Bennewicz o relacjach dorosły-dziecko i książce "Rozmowy z Karolcią, czyli coaching przy herbacie" (Poranek OnLine/Czwórka)
Maciej Bennewicz wraz z Kubą Kuklą w Czwórce
Maciej Bennewicz wraz z Kubą Kuklą w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Książka "Rozmowy z Karolcią, czyli coaching przy herbacie", autorstwa Macieja Bennewicza, to cykl dialogów, dotyczących rozwoju osobistego, life coachingu i życia współczesnej polskiej rodziny - prowadzonych przez doświadczonego coacha z ośmioletnią Karolcią.

I choć Karolcia to postać fikcyjna, niejeden dorosły powinien mieć się przed nią na baczności. Dziewczynka zadaje mnóstwo pytań, nierzadko przypierając swojego rozmówcę do muru i zmuszając do zajęcia stanowiska w niełatwych sprawach.

– Ale nie jest zarozumiała, wścibska, albo krnąbrna – broni swojej bohaterki Bennewicz. – Jest po prostu mądra i dociekliwa. Oprócz zadawania pytań zwraca także uwagę swoich dorosłych rozmówców na to, by "nie odganiali jej jak muchy", ale znaleźli czas, by posłuchać, co ma do powiedzenia. To jest profesjonalny coach.

Zdaniem Bennewicza, dorośli często uciekają przed dziećmi, wykazującymi cechy, które dał swojej bohaterce. A to, być może błąd. – Jesteśmy tak zabiegani, że często naszym dociekliwym pociechom mówimy po prostu "nie zawracaj mi głowy" – tłumaczy autor "Karolci".

Tymczasem zdaniem Bennewicza, częstym błędem dorosłych jest fakt, że mają tendencję do rozmawiania ze swoimi dziećmi "z góry". – Rzadko zdarza się, że, mówiąc do naszych pociech klękamy, albo kucamy, by być na poziomie ich wzroku, nawiązać kontakt face to face – mówi trener. – A tymczasem budowanie relacji to często proste zabiegi. Wystarczy posłuchać, co dziecko ma do powiedzenia i nie zakładać, że pytania, które zadaje są głupie. Bo z jego punktu widzenia pytania o misia czy lalkę, jest niesłuchanie ważne.

Dlaczego warto słuchać swoich dzieci, czego możemy się od nich nauczyć i dlaczego Karolcia nie jest chłopcem? Posłuchaj nagrania rozmowy z Maciejem Bennewiczem z audycji "Poranek OnLine".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, w godz. 6-9.

(kd)

Czytaj także

Tradycyjna polska rodzina odchodzi do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 10:00
In vitro, związki partnerskie - te tematy pokazały w ostatnich miesiącach, jak zmienia się mentalność i systemy wartości naszego społeczeństwa. Z drugiej strony badania CBOS udowadniają, że dla Polaków wciąż najwyższą wartością jest rodzina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks nastolatków - edukacja seksualna jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 20:42
Zabawa w "butelkę", czy "pociąg", to nic innego, jak eksperymentalne, seksualne, doświadczenia gimnazjalistów. Perwersyjne zachowania, sexting, niechciane ciąże - dzieci rozpoczynają życie seksualne coraz wcześniej i coraz odważniej zgłębiają obszar erotyki. Czy powinno się z tym walczyć?
rozwiń zwiń