Tradycyjna polska rodzina odchodzi do lamusa?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2013 10:00
In vitro, związki partnerskie - te tematy pokazały w ostatnich miesiącach, jak zmienia się mentalność i systemy wartości naszego społeczeństwa. Z drugiej strony badania CBOS udowadniają, że dla Polaków wciąż najwyższą wartością jest rodzina.
Audio
  • Tradycyjna Polska rodzina to... - sonda wśród słuchaczy Czwórki
  • Aleksander Zioło i Łukasz Ofiara o zmianach w mentalności Polaków (4 do 4/Czwórka)
Rodzina z dziećmi
Rodzina z dziećmiFoto: Glow Images/East News

Jak definiujemy dziś rodzinę i czy jest ona potrzebna, by być szczęśliwym? Według CBOS, zdaniem 99 procent naszych rodaków rodzina to małżeństwo z dziećmi, 91 procent ankietowanych uważa, że rodzina to także rodzic, samotnie wychowujący swoje pociechy. Osoby żyjące w konkubinacie, nie posiadające dzieci uznało za rodzinę 33 procent Polaków.

Zdania słuchaczy Czwórki są podzielone. - Dziś rodzina to już na pewno nie jest tylko model "2+2", a zadyma ze związkami partnerskimi pokazuje, ze mamy dwie Polski – pisze słuchacz Seb. – Przed nami światopoglądowa wojna.

Zdaniem ekspertów rewolucji jednak nie ma, bo pojęcie rodziny wciąż w głowach Polaków wiąże się z "rodzicami" i "dziećmi". - Fakt, że definiujemy rodzinę poprzez dziecko, wyróżnia nas w Europie - mówi Aleksander Zioło z Warsztatów Analiz Socjologicznych. - W tle bowiem pojawia się zawsze kwestia odpowiedzialności za drugą osobę, a to bardzo budujące, bo współczesny świat jest mocno konsumpcyjny.

Zdaniem Łukasza Ofiary z Centrum Myśli Jana Pawła II, dla Polaków ważny jest także "kontrakt". - Małżeństwo jest pewnym przypieczętowaniem, gwarancją odpowiedzialności, wierności i "wyłączności" - mówi gość Czwórki. - A ponieważ Polska jest mocno osadzona w wartościach chrześcijańskich, te elementy są dla nas istotne.

Dowiedz się więcej o tym, czym dla Polaków jest rodzina, jakie wyznajemy wartości. Posłuchaj dyskusji o tradycji i zmianach światopoglądowych w Polsce w nagraniach z audycji "4 do 4".

(kd)

Czytaj także

"Czytając dzieciom, hodujemy geniuszy!"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2012 10:00
Aktorka Joanna Brodzik od czterech lat jest ambasadorką kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Przekonuje, że książka pozwala rodzicom nauczyć się kreatywnego szczekania i kumkania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Akademik nigdy nie zasypia": fakty i mity z życia studentów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 06:00
Nie wszyscy żacy mogą pozwolić sobie na wynajęcie pokoju lub mieszkania, dlatego decydują się na mieszkanie w akademiku. Tu jednak nie ma czasu na odpoczynek. Oto zbiór legend i prawdziwych historii z akademickiego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport poprawia kondycję i umacnia rodzinne więzi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 10:40
Uprawiając sport dbamy o zdrowie i budujemy więzi rodzinne. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy portalu Sportowa Rodzina i stworzyli platformę, na której mamy, ojcowie, babcie i wujostwo wymieniają się sportowymi doświadczeniami.
rozwiń zwiń