Dzieciom odbiera się dzieciństwo po to, żeby kupowały

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2013 11:00
- Złośliwi mówią: "mały nie kupuje", więc trzeba zrobić, żeby jak najszybciej zaczął myśleć o przyszłych zakupach - mówi Miłosz Brzeziński, trener osobisty, komentator zjawisk psychologicznych.
Audio
  • Miłosz Brzeziński o skracaniu dzieciństwa (Poranek OnLine/Czwórka)
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórkifot.W.KusińskiPR
Miłosz Brzeziński w studiu Czwórki/fot.W.Kusiński/PR

W opinii Brzezińskiego dzieciństwo jest skracane przez kulturę konsumującą różne dobra. Gość "Poranka OnLine"   twierdzi, że chodzi o to, żeby dzieci w miarę szybko zaczęły myśleć  o lekarstwach przeciwbólowych, o swoim wyglądzie.  - Najlepiej, żeby dziecko chciało być gwiazdą rocka i zmieniało ciuchy – stwierdza.

O skracaniu dziecinstwa podobnie myśli wielu psycho i socjologów. - Twierdzą, że społeczeństwo wywiera dość dużą presję na dzieci, żeby przestały być małe - dodaje gość Czwórki.

/

Według Miłosza Brzezińskiego dzieci wchodzą dość szybko w etap, który jest wygodny dla środowisk producencko-sprzedażowych. W etap, który jego zdaniem trwa obecnie do 25. roku życia. - Później pojawia się taka pośrednia grupa wiekowa, z którą nie wiadomo, co zrobić. Im się nigdzie nie spieszy, oni korzystają z tego, że nic nie muszą - zauważa.

Zdaniem Brzezińskiego cokolwiek powodowało kiedyś, że dzieci stawały się dorosłe teraz pękło i tego nie ma. - Kiedyś dawało się dzieciom dużo rzeczy, między innymi pieniądze, posag. Teraz dużo rzeczy się pożycza - zwraca uwagę. System finansowy funkcjonuje tak, że nie ma momentu, kiedy młody człowiek jest niezależny finansowo. Najpierw pieniądze na utrzymanie dają mu rodzice, a potem pożycza je z banku. - I zasadniczo wchodzi w taki moment, że od razu zaczyna oddawać komuś pieniądze i ciężko mu wyjść na prostą, stać się niezależnym, odpowiedzialnym za siebie i w końcu dorosłym -  tłumaczy Miłosz Brzeziński.

Według naukowców dzieciństwo jest krótsze o 4 lata, w stosunku do tego jak rozwijały się dzieci jeszcze 10 lat temu. Czy warto pielęgnować w sobie wewnętrzne dziecko?  Do czego może doprowadzić to, że dzieciaki coraz szybciej dojrzewają? Jak to było "za czasów" naszych słuchaczy? Mają młodsze rodzeństwo - czy są się z nim w stanie dogadać? Odpowiedzi na te i inne pytania próbował znaleć Miłosz Brzeziński, który był gościem "Poranka OnLine".

(mb)

Czytaj także

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 12:41
Nawiązywanie kontaktu i przełamywanie lodów w biznesie, albo sferze prywatnej to wbrew pozorom gra, którą, jeśli znasz jej zasady, bardzo łatwo jest wygrać. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stres w pracy - jak sobie z nim radzić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 09:56
- Praca z założenia jest stresująca – mówi psycholog i trener osobisty, Miłosz Brzeziński, w Czwórce. – Bo przecież chodzi tam o to, żeby wydusić z nas maksymalnie dużo w taki sposób, by pracodawcy nie można było pozwać, czyli na tyle, na ile pozwala prawo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: w małych firmach rządzi ideologia, w dużych jest to niedopuszczalne

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 11:00
Czy w biznesie jest miejsce na osobiste sympatie, poglądy polityczne albo wyrażanie opinii na przykład na temat orientacji seksualnej współpracowników?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: brak motywacji jest problemem wyłącznie bogatych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 18:00
– Nawyki mają potężną moc i to już wiadomo od dawna – mówi w Czwórce psycholog i trener osobisty Miłosz Brzeziński. – A my jesteśmy sumą naszych nawyków, to one dają nam poczucie bezpieczeństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miłosz Brzeziński: hobby z założenia jest bezproduktywne

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2013 11:50
Hobby, pasja, konik - określeń jest wiele, a znaczenie tylko jedno. To czynność wykonywana dla relaksu w czasie wolnym od obowiązku, która sprawia nam mnóstwo frajdy. Czy można bez tego żyć? Na to pytanie odpowiada trener osobisty, Miłosz Brzeziński.
rozwiń zwiń