Jedziesz obok kolegi - płacisz 200 złotych

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 11:02
Jazda rowerem - fajna sprawa. Warto znać przepisy ruchu drogowego, by nie uprzykrzył nam jej mandat, np. za jazdę po chodniku.
Audio
  • Jakie kary czekają na rowerzystów - materiał Błażeja Prośniewskiego (Poranek OnLine/Czwórka)
Jedziesz obok kolegi - płacisz 200 złotych
Foto: Glow Images/East News

W Polsce z roku na rok przybywa rowerzystów. Świadczy to m.in. o wzroście naszej świadomości jeśli chodzi o kwestie zrównoważonego rozwoju. Warto zadbać również o wzrost znajomości przepisów ruchu drogowego.
Rowerzyści stają się coraz częściej zagrożeniem dla innych uczestników ruchu, dlatego straż miejska i policja coraz częściej wyciągają bloczki mandatowe. Najczęściej popełniane przez rowerzystów wykroczenia to: jazda po chodniku i przejeżdżanie przez pasy dla pieszych.
- Po chodniku można jechać tylko w trzech sytuacjach: gdy jest bardzo zła pogoda, gdy ma się pod opieką dziecko do lat 10 i gdy na ulicy prędkość dopuszczalna przekracza 50 km na godzinę, a chodnik ma powyżej 2 metrów - mówi Wojciech Kaszuba z warszawskiej Masy Krytycznej.
Dariusz Krzewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Opolu podkreśla, że rowerzysta na chodniku powinien pamiętać, że jest tam tylko gościem i musi ustępować pierwszeństwa. - Nie wolno też przejeżdżać rowerami przez przejścia dla pieszych. Grozi za to mandat w wysokości 50 złotych - mówi policjant.
Monika Niżniak z warszawskiej straży miejskiej, zwraca uwagę, że można dostać też wyższy mandat. - 200 zł mandatu grozi rowerzyście, który utrudnia poruszanie się innym uczestnikom ruchu np. gdy rowerzysta porusza się po jezdni obok innego roweru lub motoroweru. 100 zł kary grozi nam za  "czepianie się" innych pojazdów - wyjaśnia.
Czy w lasach i parkach również możemy dostać mandat za nieprzepisową jazdę rowerem, jak powinni zachować się piesi na ścieżce rowerowej dowiesz się słuchając załączonego materiału Błażeja Prośniewskiego z "Poranka OnLine".

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo rower SPORT
Czytaj także

Kolarstwo z napędem na cztery łapy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2012 18:00
- Siła uciągu jednego psa w zaprzęgu jest taka, jak kolarza na wyścigu Tour de France - mówił w Czwórce Igor Tracz, vice mistrz Europy w bikejoringu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerzyści kontra kierowcy - kto wygra bój o miasto?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 12:00
Czego wciąż brakuje rowerzystom w mieście? Okazuje się, że po prostu… miejsc do jeżdżenia. Choć teoretycznie zarówno kierowcy aut, jak i miłośnicy jednośladów przyznają, że ustępują sobie wzajemnie pola i traktują się z szacunkiem, w praktyce bywa zupełnie inaczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uważaj! W lesie czyhają pułapki...

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2013 12:00
Kto i dlaczego zastawia w lasach pułapki na motocyklistów i quadowców? Ci, którym ich jeżdżenie nie przypadło do gustu. Ale czy walczyć trzeba aż tak radykalnie?
rozwiń zwiń