Rowerzyści kontra kierowcy - kto wygra bój o miasto?

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2013 12:00
Czego wciąż brakuje rowerzystom w mieście? Okazuje się, że po prostu… miejsc do jeżdżenia. Choć teoretycznie zarówno kierowcy aut, jak i miłośnicy jednośladów przyznają, że ustępują sobie wzajemnie pola i traktują się z szacunkiem, w praktyce bywa zupełnie inaczej.
Audio
  • Andrzej Rehorowski i Sylwester Popielewski o tym, jak sprawić, by kierowcy polubili rowerzystów, a rowerzyści kierowców (4 do 4/Czwórka)
  • Pasy rowerowe: jak to działa w Polsce i na świecie? – materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)

Rowerzyści chcieliby w swoich miastach widzieć więcej rowerowych ścieżek, oraz dodatkowych drogowych pasów, które umożliwiałyby im bezpieczne poruszanie się bez konieczności „lawirowania” między pędzącymi samochodami. Z drugiej strony obawiają się jednak, że nowe miejsca szybko stałyby się… dodatkowymi miejscami parkingowymi dla kierowców. Kierowcy zaś obawiają się, że polskie drogi, przez pasy rowerowe, staną się jeszcze węższe.

Zdaniem Sylwestra Ropielewskiego z Polskiego Związku Motorowego i Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pasy rowerowe na polskich drogach to dobry pomysł. – Sprawdzą się – przekonuje gość Czwórki. – Zwłaszcza, że ten system znakomicie działa już w krajach dużo bardziej rozwiniętych motoryzacyjnie niż Polska. A węższe pasy samochodowe? Do wszystkiego można się przyzwyczaić, zwłaszcza, że jak pokazuje praktyka, po węższych pasach, kierowcy jeżdżą wolniej i bardziej ostrożnie.

Jedną w metod poprawienia bezpieczeństwa rowerzystów na drogach jest także, według Andrzeja Rehorowskiego z fundacji "Rower w mieście", dodatkowe ograniczenie prędkości w miastach, albo "wyciszenie" ruchu na ich terenie.

By dowiedzieć się więcej, m.in. o tym, czy pasy rowerowe rzeczywiście są rozwiązaniem większości problemów polskich rowerzystów, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4", załączonych do materiału.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka rower SPORT zdrowie
Czytaj także

Crossfit: sport z garażu?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2012 08:00
Czy sport w XXI wieku jest w stanie jeszcze czymś nas zaskoczyć? Sprawdziliśmy to w audycji "Na cztery ręce".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chodzenie po Bieszczadach to nie alpinizm"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2012 08:00
Członkowie Polskiego Klubu Alpejskiego opowiadali w Czwórce jak się przygotować do zdobycia najwyższych szczytów świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na desce będzie można latać nawet zimą

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 11:06
To nie lada gratka dla prawdziwych miłośników deskowego freestyle’u. W Warszawie otwiera się pierwsza kryta rampa. – Będziemy niezależni od pogodny, z naszego bowla można korzystać cały rok – mówią pomysłodawcy przedsięwzięcia, w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Masz kryzys? Zagraj w ping ponga!

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 14:23
W Polsce ten sport uprawia regularnie już ponad 100 tysięcy osób! Grają w niego właściwie przedstawiciele wszystkich grup wiekowych.
rozwiń zwiń