"Historia wagi ciężkiej" według Christiana Jankowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 11:30
Jedyna taka jedenastka, która naprawdę robi wrażenie. Sztangiści i trójboiści siłowi podnosili warszawskie pomniki, a ich wysiłki rejestrował wybitny niemiecki artysta Christian Jankowski. Efekty jego pracy zobaczycie w Centrum Sztuki Współczesnej, na wystawie "Historia wagi ciężkiej".
Audio
  • Sport i sztuka w służbie historii - "Historia wagi ciężkiej" Christiana Jankowskiego w CSW (Poranek OnLine/Czwórka)
Christian Jankowski Historia wagi ciężkiej
Christian Jankowski ""Historia wagi ciężkiej" Foto: mat. prasowe

Na obszerną prezentację prac Jankowskiego w CSW złożyły się retrospektywny pokaz najwybitniejszych dzieł tego artysty z lat 1992-2012, a także praca przygotowana specjalnie na wystawę w Zamku Ujazdowskim, "Historia wagi ciężkiej / The Heavy-weight History", łącząca w oryginalny sposób sport, sztukę i historię.

Były sztangista Grzegorz Kleszcz przyznaje, że najbardziej widowiskowe było podnoszenie warszawskiej Syrenki na Starówce. - Ludzie okrążyli nas zaciekawieni, co tu się wyprawia. Oni poubierani, my w sportowych biało-czerwonych strojach zabieramy się za Syrenkę. Doping się przydał bo symbol Warszawy waży ponad 400 kilogramów.

Oprócz Syrenki siłacze zmierzyli się także z pomnikami: Czterech Śpiących i Ludwika Waryńskiego. A wszystko to po to, żeby przypomnieć, że przełomowe momenty w historii zdarzają się właśnie za sprawą ludzi i jeżeli chcemy mieć wpływ na naszą zbiorową rzeczywistość, powinniśmy być aktywni, podejmować wysiłek i brać sprawy w "swoje ręce". - W relacjach między Polska a Niemcami zdarzyło się coś okropnie przerażającego, o czym nie powinniśmy zapomnieć - mówi Christian Jankowski. - Ale może się tak stać, jeżeli będziemy opisywać historię ciągle w ten sam sposób. Sztuka i sport mogą wspólnie stymulować dyskusję oraz identyfikację.

Praca "Historia wagi ciężkiej" po prezentacji w CSW Zamek Ujazdowski Warszawie zostanie pokazana m.in. w Bundeskunsthalle w Bonn oraz w Centrum Sztuki Współczesnej w Tel Awivie.

Co jeszcze zobaczymy na wystawie i jak samemu przygotować się do podnoszenia trochę mniejszych ciężarów dowiesz się słuchając nagrania z "Poranka OnLine".
kul 

Zobacz więcej na temat: Czwórka SZTUKA wystawa
Czytaj także

Prowokacja, kontrowersje i szok - na co może sobie pozwolić artysta?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 23:00
Obóz koncentracyjny z klocków Lego, zabawa w berka w Oświęciumiu, darcie Biblii na scenie, epatowanie chorobą i kalectwem – to tylko nieliczne przykłady z bardzo długiej listy artystycznych prowokacji, na które pozwalali sobie współcześni polscy artyści.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filozofia DIY: nie wyrzucaj, tylko przerabiaj

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 13:30
Zbliża się I edycja warsztatów pod hasłem DIY, czyli „Do It Yourself”. Szczegóły zdradza Ola Szałek z Dawandy – największego portalu w Europie, skupiającego twórców handmade oraz koneserów przedmiotów wyjątkowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Pągowski i jego świat plakatu

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2013 19:28
Polskim plakatem zachwyca się m.in. reżyser Martin Scorseze. Na światowych aukcjach nasze dzieła osiągają nierzadko niebotyczną wartość. O największych sukcesach i najgłośniejszych nazwiskach polskiego plakatu w Czwórce opowiedział sam mistrz, Andrzej Pągowski.
rozwiń zwiń