Nowe "dopalacze" na polskim rynku?

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 15:00
W internecie można kupić tzw. research chemicals, czyli substancje psychoaktywne, które formalnie wciąż są w fazie badań. Ich amatorów niestety przybywa. - To najprostsza droga, by popełnić efektowne samobójstwo – mówi prof. dr hab. Paweł Januszewicz, dyrektor ds. naukowych Narodowego Instytutu Leków.
Audio
  • Research chemicals - nowe "dopalacze" na polskim rynku? (Poranek OnLine/Czwórka)
Nowe dopalacze na polskim rynku?
Foto: Glow Images/East News

Research chemicals to w tłumaczeniu z jęz. angielskiego odczynniki, przeznaczone wyłącznie do badań laboratoryjnych. Są jednak ludzie, którzy je… zażywają. W sieci bowiem bez trudu znaleźć można serwisy, oferujące wysyłkę za odpowiednią opłatą.

- Już sama nazwa wskazuje, że nie powinno się tego robić, bo są to substancje używane wyłącznie do badań. I to nie na ludziach - mówi prof. dr hab. Paweł Januszewicz. – Mają bowiem ukryty potencjał do zniszczenia ludzkiego organizmu.

Problem polega na tym, że długofalowych konsekwencji takiej lekkomyślności młodzieży, zażywającej owe specyfiki, nie da się przewidzieć, bo problem ten istnieje od niedawna. – Środki te nie powinny być połykane, nie powinny nigdy znaleźć się w ciele człowieka – tłumaczy ekspert. - Kupowanie takich substancji w inrternecie to najprostsza droga, by popełnić efektowne samobójstwo i odejść w męczarniach.

Nie ma jednak organów, które miałyby sprawować kontrolę nad tym, kto i po co je kupuje, a prawo jest w tym momencie bezsilne. Ustawa, dotycząca sprzedaży dopalaczy, nie obejmuje bowiem substancji Research chemicals. – Naukowcy mogą zaopatrywać się w sieci w różne specyfiki potrzebne im do badań – tłumaczy ekspert. – Ale pozostali ludzie powinni pamiętać, że 98 proc. substancji, sprzedawanych w internecie jest toksycznych.

(kd)

Czytaj także

E-palenie - moda czy szansa na pozbycie się nałogu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 15:00
Czy e-papieros pomaga palaczom, czy im szkodzi? Czy jest bezpieczny dla osób wokół? - do dziś nie wiadomo. Badania trwają, ale nie wygląda to dobrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fitness mózgu: jak skutecznie gimnastykować umysł

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2013 13:41
Kończą się wakacje i sezon urlopów. Czas wracać do szkoły, pracy i na uczelnie. Warto zadbać o dobrą kondycję swego mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdradzamy przepis na batonik, który czyni cuda

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 16:04
Zadbamy o Waszą higienę i sprzedamy przepis na pyszną przekąskę. Takie rzeczy serwujemy w Czwórce już od świtu!
rozwiń zwiń