Andrzej Gondek: przebiegniemy cztery pustynie, żeby zrealizować swoje marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 11:25
Cztery maratony na czterech kontynentach, a ich tylko dwóch. Andrzej Gondek i Marek Wikiera mają ambitne postanowienie na nowy rok. Chcą dotrzeć do mety czterech najtrudniejszych pustynnych biegów świata.
Audio
  • Andrzej Gondek opowiada o największych i najbardziej niebezpiecznych biegach pustynnych na świecie (Czwórka/Poranek OnLine)
Andrzej Gondek i Marek Wikiera podczas Maratonu Piasków na Saharze
Andrzej Gondek i Marek Wikiera podczas Maratonu Piasków na SaharzeFoto: archiwum prywatne/wybiegaj marzenia.pl

- Wszystko zaczęło się kilka lat temu, kiedy jako gość z dużą nadwagą postanowiłem zacząć biegać - opowiada Andrzej Gondek. - Tryb życia zmieniałem sukcesywnie. Zdrowa dieta, regularne treningi. Potem pojawił się pierwszy konkretny plan, żeby przebiec maraton. W ciągu dwóch lat zdobyłem koronę polskich maratonów i poczułem, że mam apetyt na więcej.

W tym roku Andrzej Gondek i Marek Wikiera wzięli udział w najcięższym ultramaratonie świata - Maratonie Piasków na Saharze. - Tam narodził się dość szalony pomysł, żeby zmierzyć się z najniebezpieczniejszymi pustyniami na świecie. Po powrocie do Polski zagłębiliśmy się w ten temat i uznaliśmy, że to wyzwanie szyte na naszą miarę - wspomina rozmówca Justyny Dżbik.

Plan jest ambitny. Wszystko rozpocznie się na Saharze w połowie lutego 2014 roku. Potem Polacy przeniosą się do Chin, gdzie na początku czerwca rozegra Marsz przez Pustynię Gobi. Kolejny przystanek to Pustynia Atakama w Chile, a finisz będzie miał miejsce na Antarktydzie. - Przed nami kolejno: największa, najbardziej wietrzna, najbardziej sucha i najzimniejsza. Jak wszystko dobrze pójdzie, to za rok o tej porze będziemy mieć to za sobą - mówi gość "Poranka OnLine".

Jeśli to się uda, Andrzej Gondek i Marek Wikiera dołączą do elitarnego, bo liczącego zaledwie 28 członków, klubu 4 Deserts Grand Slam.

Andrzej
Andrzej Gondek i Justyna Dżbik /fot. Wojciech Kusiński

 

Na razie obu panów czekają solidne przygotowania. - Kiedy byliśmy na Saharze w ciągu dnia towarzyszyła nam temperatura w wysokości 46 stopni C. W nocy spadała do 3. Trudno w Polsce znaleźć podobne warunki do tych, w których będziemy biegać, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby przygotować się jak najlepiej i zrealizować to marzenie - podsumowuje Gondek.

Oprócz biegania panowie chcą też pomagać innym. W tym celu zainicjowali projekt Wybiegaj Marzenia, który ma wspierać organizacje pożytku publicznego oraz osoby prywatne.

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Na rower nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2013 12:30
Podobno na naukę jazdy na rowerze nigdy nie jest za późno, bo wystarczy, że raz ruszysz z miejsca i już nigdy nie zapomnisz tej umiejętności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karol Flis: jestem "hulajnogerem". Śmigam od 3 lat

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 12:30
- Wyczynowa ma małe kółka i metalowy środek; ta rekreacyjna idealnie nadaje się do jeżdżenia po mieście - mówi jeden z najlepszych polskich "riderów" Karol Flis. I dodaje: - Obie hulajnogi uzależniają tak samo...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Starość nie jest brzydka tylko naturalna. Nie wstydźmy się o niej mówić!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 15:00
Nie jest ładna, ani wdzięczna, a wręcz niewygodna, na dodatek uzmysławia, że nikt nie jest w stanie oprzeć się upływowi czasu. Tymczasem starość należy oswajać i o niej mówić - nie tylko w Dniu Seniora.
rozwiń zwiń