Starość nie jest brzydka tylko naturalna. Nie wstydźmy się o niej mówić!

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2013 15:00
Nie jest ładna, ani wdzięczna, a wręcz niewygodna, na dodatek uzmysławia, że nikt nie jest w stanie oprzeć się upływowi czasu. Tymczasem starość należy oswajać i o niej mówić - nie tylko w Dniu Seniora.
Audio
  • O starości należy mówić w każdym wieku - przekonują zaproszeni do Czwórki eksperci (Czwórka/4 do 4)
Zdaniem Platona ten kto ma spokojne i pogodne usposobienie, łatwiej przyjmuje starość
Zdaniem Platona "ten kto ma spokojne i pogodne usposobienie, łatwiej przyjmuje starość"Foto: Glow Images/East News

Statystyki są bezlitosne i pokazują, że społeczeństwa na całym świecie starzeją się. Obecnie osób po 60. roku życia jest już 810 milionów, a w 2050 roku będzie ich 2 miliardy.

- W Polsce od 2011 roku liczba osób w wieku produkcyjnym zaczęła się obniżać, a liczna osób w wieku emerytalnym stopniowo rosnąć - tłumaczy Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH. - Oczywiście podwyższenie wieku emerytalnego zahamuje nieco ten proces, ale żeby zrównoważyć te proporcje, które będą się zmieniać w przyszłości, to wiek emerytalny należałoby podnieść sporo powyżej 70. roku życia.

Starzenie się społeczeństwa to jedno; inną sprawą jest mała aktywność osób starszych. - Seniorzy w Polsce są wyrzuceni na społeczny margines - mówi Aleksandra Morawska z Instytutu Spraw Publicznych. - Oni zakończyli swoją aktywność zawodową i wydaje się im, że o nich zapomniano. To powoduje, że czują się niepotrzebni i wycofują się z życia.

Jolanta Kwaśniewska oswaja starość - posłuchaj wywiadu >>>

Nasz kraj znalazł się w ogonie rankingu badania, sprawdzającego warunki życia seniorów. Uczestniczące w nim osoby starsze najgorzej oceniły swoje samopoczucie i to na ile ich życie ma sens.

- To jest problem, z którym natychmiast należy zacząć walczyć. Trzeba aktywizować osoby starsze, bo wartość tych ludzi jest ogromna - twierdzi Dagmara Krzesińska, kierownik do spraw projektów CSR. - Natomiast zmiany nie tylko powinny zajść w obrębie państwa, ale także w naszej mentalności. Ludzie młodzi wstydzą się i boją starości. Tymczasem starość jest czymś zupełnie naturalnym i warto o tym głośno mówić w każdym wieku. Potraktujmy ją jako część życia, a przecież życie może być naprawdę fascynujące w różnych okresach.

Eksperci w studiu apelują też o to, by być dla seniorów wsparciem. Niestety w tej kwestii też mamy sporo do zrobienia, bo według najnowszego badania aż połowa Polaków (49%) nie pomaga osobom starszym. Pozostali (51%) deklarują wsparcie dla osób starszych przede wszystkim w bardzo podstawowym zakresie, tj. prowadzenie gospodarstwa domowego (80%), załatwianie spraw u lekarza (76%) i dotrzymywanie towarzystwa (73%).

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka emerytura hobby
Czytaj także

Owady na talerzu: pasta ze świerszczami i risotto z chrząszczy

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 19:14
Kornelia jest biologiem i od wielu lat fascynują ją owady. Wybrała się więc na warsztaty kulinarne do Tajlandii, gdzie poznała tajniki przygotowania z nich dań. Uważa, że mają ogromne właściwości odżywcze i stara się zachęcić jak najwięcej osób do posmakowania takich specjałów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakupy w niedzielę? Tylko do godz. 12.00

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 11:00
Galeria handlowa czy niedziela spędzona w domu? Być może już wkrótce nie będzie takiego dylematu, bo w Polsce coraz głośniej mówi się o zakazie handlu w niedzielę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie lubisz swojej pracy? Oto najbardziej znienawidzone zawody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 08:00
Nie wszyscy lubią swoją pracę. Ale są tacy, którzy mają szczególnie dużo powodów, by zajęcia, którym się trudnią, szczególnie nienawidzić. To m.in. konsultanci telefoniczni, doradcy finansowi i sprzedawcy w sklepach, czyli ludzie, którzy codziennie narażeni są na kontakt z opryskliwymi i bardzo asertywnymi klientami.
rozwiń zwiń