Brzeziński: na bezrobociu są ci, którym nie chce się pracować

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2013 13:15
Kryzys i rosnące bezrobocie wymagają od nas nowych umiejętności, które pozwolą swobodnie poruszać się na rynku pracy. O nowych modelach zachowań opowiadał w Czwórce trener osobisty.
Audio
  • Jak zachować się na rynku pracy w czasie kryzysu doradza trener osobisty, Miłosz Brzeziński
Miłosz Brzeziński w Czwórce
Miłosz Brzeziński w CzwórceFoto: fot. Wojciech Kusiński

Zamiast inwestować w umiejętności, które zwiększyłyby naszą atrakcyjność na rynku pracy, poprzestajemy na strachu przed utratą posady: - Dużo w naszym kraju tak zwanej "biedy roszczeniowej", czyli postawy życiowej, która zakłada, że jesteśmy biedni, bo nikt nic nam nie dał - wyjaśnia Miłosz Brzeziński. - Tymczasem to tak nie działa i nie ma się co łudzić, że jak wygramy na loterii, to odmieni się nasz los. Dlatego budujące są dane, które pokazują, że ci którzy, pożegnali się z etatem, niemalże natychmiast stają się zaradnymi przedsiębiorcami.

Z badań wynika, że osoby, które straciły posadę, rejestrują się jako bezrobotni tylko po to, by otrzymywać świadczenia. Tak naprawdę realne znalezienie nowego zajęcia w ogóle ich nie interesuje: - Najgorszy w tej sytuacji jest fakt, że można tak dalej żyć. To znaczy, że utrata pracy nie jest impulsem do konstruktywnego działania - mówi trener osobisty. - A ludzie zmieniają się najczęściej wtedy, kiedy nie mogą już wytrzymać. I szczerze mówiąc nie znam takiej osoby, której zwolnienie z pracy nie wyszłoby na dobre.

Posłuchaj całej rozmowy z gościem "Poranka OnLine", wyciągnij wnioski, zastosuj je i spróbuj lepiej żyć.

kul

Czytaj także

"Bez karnawału ciężko byłoby przetrwać zimę"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2013 10:07
Kiedyś potrafiliśmy się bawić pięknie. Nawet, gdy czasy w naszej historii nie sprzyjały, bale karnawałowe się odbywały, a ludzie, odświętnie wystrojeni, zachowywali uśmiech na twarzach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozwól by partner mógł się za Tobą stęsknić

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 12:48
Zasada złotego środka zastosowana w związku na pewno pomoże wypracować kompromis. Co jednak w sytuacji, kiedy dla Ciebie normą jest kawa z przyjaciółkami raz na jakiś czas, a dla niego wypad z kumplami cztery razy w tygodniu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sport poprawia kondycję i umacnia rodzinne więzi

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 10:40
Uprawiając sport dbamy o zdrowie i budujemy więzi rodzinne. Z takiego założenia wyszli pomysłodawcy portalu Sportowa Rodzina i stworzyli platformę, na której mamy, ojcowie, babcie i wujostwo wymieniają się sportowymi doświadczeniami.
rozwiń zwiń