Nie karm swojego dziecka byle czym!

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 11:00
60 procent polskich uczniów nie je śniadania przed wyjściem do szkoły. Część z nich nie zabiera ze sobą kanapek i między lekcjami korzysta tylko z tego, co oferują szkolne sklepiki.
Audio
  • Własne kanapki alternatywą dla szkolnego sklepiku (Poranek OnLine/Czwórka)
Zrobiona w domu kanapka jest najlepszą alternatywa dla batonika ze sklepiku szkolnego
Zrobiona w domu kanapka jest najlepszą alternatywa dla batonika ze sklepiku szkolnegoFoto: Glow Images/East News

- Wyniki badań dotyczących nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym są niepokojące i niezadowalające - uważa Anna Taraszewska z Instytutu Żywności i Żywienia. - Dzieci nie tylko nie jedzą śniadań w domu, ale z racji tego, że coraz więcej czasu spędzają poza domem, coraz dłużej bywają głodne.

Tymczasem eksperci przypominają, że złe nawyki żywieniowe utrwalone w dzieciństwie tylko nasilają prawdopodobieństwo zachorowania na otyłość, nadciśnienie tętnicze, czy miażdżycę. A największą rolę w utrwalaniu właściwego modelu żywienia u dzieci mają rodzice i szkoła. Ta ostatnia jest do tego zobligowana specjalnymi zapisami: - Dyrektor placówki jest zobowiązany do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju psychofizycznego swoich podopiecznych - tłumaczy specjalistka z Instytutu Żywności i Żywienia. - Mogą to być zorganizowane na terenie szkoły wspólne drugie śniadania, albo dłuższa przerwa, podczas której uczniowie, bez pośpiechu, będą mogli zjeść swoje kanapki. Kolejną kwestią jest zaopatrzenie sklepików szkolnych, w których dominują produkty małowartościowe i zwyczajnie niezdrowe.

Nic więc dziwnego, że dzieci w Polsce jedzą coraz mniej owoców i warzyw oraz przetworów z mleka. Dlatego rodzice powinni zadbać o to, żeby takich produktów nie zabrakło w domu i pamiętać, że przykład idzie z góry.

Jest jednak małe ale...

- Jeśli posłuszeństwo naszych dzieci w tej kwestii wynika tylko z tego, że rodzic narzuca swoja rolę, a dziecko nie ma prawa do dyskusji, to nie jest to najlepsze rozwiązanie - mówi dr psychologii Aleksandra Piotrowska. - Oparta na takich zasadach relacja nie będzie zbyt trwała, a posłuszeństwo rozpadnie się w pył w okresie dojrzewania.

kul

Czytaj także

Owsianka doda ci skrzydeł

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 11:30
Poprawia pamięć, polepsza koncentrację, przyspiesza przyswajanie wiedzy, daje energię na cały dzień i pysznie smakuje. U nas owsianka w dwóch wersjach: słodkiej i słonej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie śniadanie na miarę naszych potrzeb

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 07:30
Śniadanie to podstawa udanego dnia. Jak przyrządzić je na miarę naszych potrzeb?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nadwaga - plaga wśród dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 13:23
Coraz większa liczba młodych Polaków ma problem z nadwagą. Nadmierna masa ciała częściej występuje u chłopców, jedynaków i wśród dzieci z dużych miast - alarmują eksperci.
rozwiń zwiń