Dlaczego fale radiowe rozpraszają się, a my tracimy zasięg?

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:40
Takie sytuacje zna każdy z nas - w dużych miastach nasze radio odbiera bez zakłóceń, a kilkadziesiąt kilometrów dalej już nie. Jak to się dzieje, że fale, emitowane przez dwa różne nadajniki, nie "spotykają się" i nie łączą się w całość, ale tworzą się między nimi "dziury"?
Audio
  • Dlaczego fale radiowe "zanikają"? - materiał Katarzyny Węsierskiej (Czwórka/W cztery oczy)
Czy fale radiowe w otwartej przestrzeni mają większy zasięg?
Czy fale radiowe w otwartej przestrzeni mają większy zasięg?Foto: Glow Images/East News

- Fala radiowa to zjawisko fizyczne, polegające na przemieszczaniu się energii elektrycznej i magnetycznej, ułożonej w odpowiedni sposób względem siebie - tłumaczy Artur Gaca z Wydziału Telekomunikacji Polskiego Radia. - W atmosferze ziemskiej mamy wiele czynników, które tę falę "wyłapują" z powietrza i przejmują. Dlatego energia jest ograniczona w zależności od odległości od źródła jej emisji, czyli w tym przypadku od anteny.

A to, że energia ta jest "pochłaniana" przez różne, napotykane po drodze czynniki, skraca jej drogę. Chodzi jednak nie tylko o kwestie rozmieszczenia nadajników, ale także samej specyfiki fal. - Jeśli fala radiowa emitowana jest z anteny nadajnika, lecąc przez powietrze jest przez nie pochłaniana i  zderza się z różnymi przedmiotami - mówi Gaca. - W którymś momencie więc się wyczerpuje, a nam po prostu kończy się zasięg.

Dlaczego więc nie można postawić nadajników w takich odległościach od siebie, by fala radiowa, lecąc od jednego do drugiego, nie zdążyła się "skończyć"? To proste w przypadku nadajników telefonii komórkowej, gdyż mają one małą moc i nie występuje ryzyko zakłóceń. Trudniej jest rozmieścić nadajniki radiowe, które działają z większą mocą i mogłyby się wzajemnie zakłócać. Poza tym zabrakłoby częstotliwości. - Nadajniki stojące obok siebie nie mogą pracować na jednej częstotliwości, bo na granicy zasięgu jednego z drugim mogłyby się zakłócać. Dlatego te częstotliwości muszą być różne, przesunięte względem siebie - tłumaczy ekspert.

Więcej ciekawostek codziennie od poniedziałku do piątku, w cyklu "Spytaj redaktora", w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka radio technologie

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:00
Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - same plusy z DAB+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 18:46
System DAB+ to przede wszystkim lepsza, bezszumowa jakość dźwięku, ale nie tylko. Dzięki temu rozwiązanu odbiorcy będą mieli dostęp do bogatszej oferty programowej, a także możliwość odbioru obrazów multimedialnych czy nagrania wybranej audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia: Radio Rytm od kuchni

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2013 18:50
Cyfrowa jakość radia daje słuchaczowi nie tylko lepszy dźwięk, ale też większy wybór. Radio Rytm to jedna ze stacji dostępnych na platformie cyfrowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń