Cyfryzacja Polskiego Radia - same plusy z DAB+

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2013 18:46
System DAB+ to przede wszystkim lepsza, bezszumowa jakość dźwięku, ale nie tylko. Dzięki temu rozwiązanu odbiorcy będą mieli dostęp do bogatszej oferty programowej, a także możliwość odbioru obrazów multimedialnych czy nagrania wybranej audycji.
Audio
  • Nowe usługi z systemem DAB+ (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Studio Czwórki
Studio CzwórkiFoto: Czwórka

Od 1 października 2013 roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
Michał Matus sprawdził, jakie dodatkowe usługi niesie ze sobą cyfrowe radio. - DAB+ to nie tylko możliwość odbioru cyfrowego dźwięku, ale również szereg dodatkowych usług, które do tej pory nie były możliwe do zastosowania w technologii analogowej - mówi Tomasz Bochyński z Wydziałów Systemów Multimedalnych Polskiego Radia. - Polskie Radio uruchomiło dwie podstawowe usługi usługa DLS i SLS.

Czytaj także Cyfryzacja Polskiego Radia: ciesz się radiem w najlepszej jakości <<<
DLS to usługa tekstowa, bardzo podobna do tego, co użytkownicy radia analogowego znają pod pojęciem RDS-u. Różnica polega na tym, że pole tekstowe pojedynczej wiadomości w przypadku radia cyfrowego jest dwa razy większe oraz możemy używać znaków diakrytycznych charakterystycznych dla danego języka. Informacje jakie mogą pojawić się na ekranie to: nazwa stacji, godzina, wykonawca i tytuł utworu.

SLS to slideshow. Odbiorniki które mają większe wyświetlacze kolorowe mogą wyświetlać slajdy np. z informacją o wyniku meczu, albo zdjęcie okładki albumu.
Radiosłuchacze mogą również skorzystać z usługi tekstowej, która prezentuje informacje uporządkowane w postaci hierarchicznego menu np. informacje z giełdy, wiadomości, pogoda dla wybranego regionu. Kolejną atrakcją jest EPG, dzięki tej usłudze mamy możliwość przeglądania ramówki i zaprogramowania nagrania wybranej audycji, której np. nie możemy odsłuchać.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl <<<

Czytaj także

Radio Eureka postawi na edukację

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2013 14:50
Większy zasięg, lepszy dźwięk i nowe kanały - Polskie Radio na cyfrowym multipleksie ma słuchaczom dużo do zaoferowania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia. "To znacząca zmiana jakościowa"

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 12:16
Jak mówi wiceprezes zarządu Polskiego Radia Henryk Cichecki, rozpoczęty miesiąc temu proces jest istotnym przedsięwzięciem w dziejach polskiej radiofonii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja radia daje odbiorcom nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 14:29
- Proponujemy naszym słuchaczom nową formę dotarcia do fal radiowych. Oprócz kanałów dostępnych do tej pory, pojawiły się dodatkowe programy i funkcjonalności - opowiadał Agnieszce Szydłowskiej w audycji "Radiowy Dom Kultury" rzecznik Polskiego Radia Radosław Kazimierski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2013 10:00
Od 1 października tego roku wszystkie programy Polskiego Radia nadawane są w systemie DAB+, na razie tylko w aglomeracji Śląskiej i Warszawskiej, ale już niedługo na terenie Polski zaczną pojawiać się kolejne nadajniki.
rozwiń zwiń