Kobiece głosy z lat 30. - tak kiedyś brzmiało Polskie Radio

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 18:45
Okazuje się, że kobiety "rządzą" w radiu od dawna. Pierwszą była Janina Sztompkówna. To z jej ust 18 kwietnia 1926 roku w eter popłynęły słowa "Tu Polskie Radio". To, że kobietom przyjemniej udziela się wywiadów niż mężczyznom, przyznał w Czwórce także muzyk Zbigniew Wodecki.
Audio
  • Kobiety rządzą na antenie Polskiego Radia? Od zawsze - materiał Justyny Majchrzak (Czwórka/W cztery oczy)
  • Zbigniew Wodecki o tym, dlaczego łatwiej udziela się wywiadów kobietom, niż mężczyznom - materiał Kamila Piechowskiego (Czwórka/W cztery oczy)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Nagrań głosu Janiny Sztompkówny nie ma w przepastnych archiwach Polskiego Radia, dlatego dziś możemy tylko przypuszczać, że musiał być ciepły i przyjemny dla ucha. Zwłaszcza, że słuchacze nie przepadają za chrząkaniem i stękaniem do radiowego mikrofonu, więc - co do dziś się nie zmieniło - od spikerów i spikerek wymagano bardzo wiele.

Joanna Porawska, by móc pracować na antenie Polskiego Radia, pokonała kilka tysięcy kandydatek, ubiegających się o etat spikerki. Był rok 1934. - Trzeba było w jakimś języku, który się znało, a ja znałam ich dosyć dużo, powiedzieć swój życiorys, przeczytać prozę polską i poezję polską. To samo w wybranym języku zagranicznym lub w dwóch. Więc ja wybrałam dwa: francuski i angielski - wspomina Porawska w archiwalnych nagraniach. - Potem dowiedziałam się, że jestem przyjęta.

Posłuchaj więcej archiwalnych nagrań: Serwisy specjalne <<<

Porawska pracowała na antenie Polskiego Radia do końca września 1939 roku. To ona zapowiadała pełne emocji wystąpienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego w pierwszych dniach II wojny światowej. Z myślą o niej także Tadeusz Górzyński skomponował dwa lata wcześniej "Tango". Gdy po wojnie Polskie Radio wznowiło działalność, do radiowych spikerek dołączyły m.in. Stefania Grodzieńska i Alina Rudnicka.

Czytaj także: Kobiety do radia! "Lubimy ich słuchać" <<<

Kobiety, zasiadające przed radiowym mikrofonem, a także kobiety - dziennikarki, reporterki i producentki, doceniane są do dziś, i to zarówno przez słuchaczy, jak i gwiazdy, udzielające im wywiadów. Zdaniem znanego muzyka Zbigniewa Wodeckiego na przykład łatwiej i przyjemniej rozmawia się z kobietą, niż z mężczyzną. - Bywają oczywiście wyjątki, ale przed dziewczyną zawsze człowiek "stroszy pióra" - tłumaczy skrzypek i wokalista. - To przecież dziewczyny są motorem sukcesu facetów.

/

13 lutego obchodzimy Światowy Dzień Radia. W tym roku przewodnim hasłem tego święta jest m.in. promowanie kobiet w rozgłośniach radiowych jako dziennikarek, reporterek, producentek. Zapraszamy do wysłuchania unikalnych nagrań z archiwum PR, a w nich m.in. wypowiedzi Joanny Porawskiej i Leny Meyerholdowej, która do zespołu naszych dziennikarzy dołączyła w latach 30. ubiegłego stulecia. Posłuchajcie także wy powiedzi Zbigniewa Wodeckiego, który udowadnia, że "radio kobietami stoi".

Zapraszamy na stronę: dabplus.polskieradio.pl <<<

(kd/pj)

Czytaj także

Cyfryzacja Polskiego Radia: Rytm, Retro i Krasnal

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 12:28
Cyfrowa jakość radia daje słuchaczowi nie tylko lepszy dźwięk, ale też większy wybór. Radio Rytm, Polskie Radio 24, a w przyszłości Retro i Eureka to tylko część stacji dostępnych na platformie cyfrowej Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zmienią się media za 10 lat? "Informacje dostarczane bezpośrednio do mózgu"

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2013 16:07
Zmiany następują we wszystkich niemal mediach na naszym rynku. Nie sposób wyobrazić sobie choćby gazet czy magazynów bez wersji na tablety i smartfony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego lubimy słuchać kobiecego głosu w radiu?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2014 16:00
13 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Radia. W tym roku święto to upłynie m.in. pod hasłem równości płci i roli kobiet w pracy rozgłośni radiowych. - Kobiety są bardzo dobre w przekazywaniu głosem emocji - mówi aktorka i wokalistka Monika Łada-Bieńkowska.
rozwiń zwiń