Co oznacza skrót TIR?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 11:00
Skrót TIR z języka francuskiego oznacza Transport International Routier, czyli Międzynarodowy Transport Drogowy. Termin ten odnosi się do konwencji celnej z 14 listopada 1975 roku.
Audio
  • Co oznacza skrót TIR? - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/W cztery oczy)
Co oznacza skrót TIR?
Foto: Glow Images/East News

- Jest to porozumienie o przewożeniu towarów transportem drogowym, który jest zabezpieczeniem uiszczenia opłaty celnej dla przewoźników - mówi redaktor naczelny magazynu Auto Transport, Bogusław Mańk.

Ekspert dodaje, że kiedyś wszystkie samochody ciężarowe miały tabliczkę z logiem TIR. W czasie, kiedy Polska była poza Unią Europejską, obowiązywały nas bariery celne. Obecnie nie mamy takich ograniczeń, w związku z tym na drogach coraz rzadziej widzimy te samochody.

Czytaj także: Kierowcy dużych samochodów wcale nie mają łatwo<<<

Dziennikarz Błażej Prośniewski wyjaśnił, że samochód ciężarowy, który przewozi towar, powinien mieć niebieską tabliczkę z białym literowym skrótem TIR. Stąd właśnie, w języku potocznym, te pojazdy okreslamy mianem "tirów".

Gdy napis TIR na tabliczce jest przekreślony, to znaczy, że samochód jedzie pusty.

Aby dowiedzieć się więcej o "tirach" i ograniczeniach celnych na świecie, zapraszamy do wysłuchania materiału Błażeja Prośniewskiego z audycji "W cztery oczy".

bc, ac

Czytaj także

Jak wybrać właściwą nawigację GPS?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 19:28
Wydawać by się mogło, że współcześnie wakacyjna podróż autem to sama przyjemność. Ilość dostępnych na rynku systemów nawigacji samochodowej GPS, może przyprawić o ból głowy. Szkopuł w tym, że często ta ilość nie idzie w parze z jakością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Włodzimierz Zientarski: autostop, to kiedyś było coś genialnego

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
- Jak się ma 20 lat, to nic nie jest straszne. Inaczej się wszystko przeżywa i jest to po prostu fajna przygoda - mówi Włodzimierz Zientarski o podróżowaniu autostopem. Jazda w ten sposób wiąże ze sobą wiele ciekawych i niezapomnianych przygód, ale również może być niebezpieczna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niecik: jeżdżę stuningowanym samochodem

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 11:00
- Jeżdżę samochodem, który jest po części stuningowany. Lubię świecidełka w samochodzie. Mam 18-calowe, bardzo fajne felgi chromowane, które zakładam na lato. To jedyne i nietypowe felgi, które w całym województwie mam tylko ja - chwali się Tomasz "Niecik" Niecikowski, gwiazda disco polo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alfa Romeo - seksowna Giulietta

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:30
Piękna linia nadwozia, szyberdach i dyskretna włoska elegancja - Alfa Romeo w wersji Giulietta, choć ma już 4 lata, nie ustępuje miejsca młodszym modelom.
rozwiń zwiń